Forum Obywatelskiego Rozwoju

 
 

Szanowni Państwo,

Z okazji zbliżającej się 31. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprasza do odwiedzania Wirtualnego Muzeum 1989

Będziemy niezmiernie wdzięczni za udostępnienie informacji o muzeum na Państwa stronie. W załączniku przesyłam grafiki promocyjne, które mogą okazać się przydatne. W razie pytań zapraszam do kontaktu: [email protected]

Wirtualne Muzeum 1989 to część projektu edukacyjnego Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju 30 lat Wolności.

Takiej opowieści o polskiej transformacji dotąd nie było. Wydarzenia roku 1989 są przedstawione w formie wirtualnego muzeum, dostępnego dla każdego posiadacza komputera lub smartfonu. Widz-internauta poznaje przeszłość „zanurzając się” w zrekonstruowane techniką 3D przestrzenie historyczne: m.in. wnętrze peerelowskiego mieszkania, salę obrad Okrągłego Stołu, sztab wyborczy „Solidarności” w dawnej kawiarni „Niespodzianka”. Wystawa – skierowana przede wszystkim do uczniów i studentów – łączy nowoczesną formę przekazu z wyczerpującą narracją historyczną. Uzmysławia skalę gospodarczej i cywilizacyjnej zapaści, w jakiej znalazła się PRL pod koniec lat 80. Pokazuje również zasługi solidarnościowej opozycji w przeprowadzeniu Polski od dyktatury i centralnego planowania do demokracji i wolnego rynku – a zwłaszcza rolę Planu Balcerowicza w uwolnieniu naturalnej aktywności społeczeństwa. Dla widza stanie się jasne, że przeobrażenia polityczne sprzed 30 lat były właśnie „transformacją” państwa, torującą Polsce drogę do Unii Europejskiej.

Przeanalizowaliśmy wszystkie podręczniki do historii i WOS. Historia transformacji jest w nich ujęta zdawkowo albo wręcz nieprawdziwie – mówi Agata Stremecka, prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju. – Postanowiliśmy pokazać młodym ludziom ten niezwykły rok przemian w atrakcyjniejszej formie, który, mam nadzieję, zachęci ich do pogłębienia swojej wiedzy i refleksji na temat wywalczonej ponad 30 lat temu wolności. 

Kuratorem wirtualnej wystawy jest prof. Piotr Osęka z Instytutu Studiów Politycznych PAN, specjalizujący się w najnowszej historii Polski. 

W wirtualnym muzeum wykorzystano ponad 150 archiwalnych zdjęć, dokumentów i nagrań. Widz miał również zapoznać się z archiwalnymi fragmentami Dziennika Telewizyjnego TVP jako przykładem partyjnej propagandy – kluczowej dla przedstawionej w muzeum opowieści. Niestety, TVP S.A. decyzją dyrektora Jarosława Olechowskiego jako jedyna instytucja odmówiła FOR udostępnienia (odpłatnego!) nagrań archiwalnych.