2019-06-27
Synteza:
- 24 czerwca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie ze skargi Komisji Europejskiej na Polskę dotyczącej obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego i uzależnienia dalszego orzekania od decyzji prezydenta.
- Jest to pierwszy w historii wyrok, w którym TSUE uznał, że państwo członkowskie naruszyło zasady niezawisłości i nieusuwalności sędziów.
- Wbrew temu, co twierdzili politycy większości rządzącej, wycofanie się z „czystki” w Sądzie Najwyższym nie stało na przeszkodzie orzeczeniu przez Trybunał o naruszeniu przez polski rząd prawa Unii.
- Orzeczenie jasno wskazuje, gdzie kończy się swoboda państw członkowskich, jeśli chodzi o organizację wymiaru sprawiedliwości, ale także, w jakich okolicznościach ustawodawca może przenosić sędziów w stan spoczynku.
- W swoim wyroku Trybunał zdaje się sugerować, że jest gotowy zająć się także kwestią upolitycznienia nowej Krajowej Rady Sądownictwa.
- To tylko pierwsze z kilkunastu orzeczeń dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości, jakie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy wyda TSUE.
Pełna treść komunikatu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.
Kontakt do autora:
Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR
[email protected]