Forum Obywatelskiego Rozwoju, Helsińska Fundacja Praw Człowieka i INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa rozpoczęły Obywatelski Monitoring Kandydatów na Sędziów (OMKS).
Inicjatywa ma na celu przybliżenie obywatelom sylwetek kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, procedury naboru i wszystkich wątpliwości odnośnie zgodności z prawem polskim i standardami unijnymi.
INFORMACJA O DZIAŁANIACH KOALICJI ORGANIZACJI OBYWATELSKICH REALIZUJĄCYCH OBYWATELSKI MONITORING KANDYDATÓW NA SĘDZIÓW (OMKS)
Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął w czerwcu 2018 roku procedurę obsadzania stanowisk sędziowskich w Sądzie Najwyższym oraz Naczelnym Sądzie Administracyjnym, która obecnie toczy się przed nową Krajową Radą Sądownictwa.
Trzy organizacje obywatelskie: Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa rozpoczynają monitorowanie tej procedury i zbieranie informacji o kandydatach.
Od 12 lat organizacje obywatelskie monitorują wybory na ważne stanowiska związane z ochroną praw i wolności obywatelskich, między innymi sędziów TK, prokuratora generalnego, RPO, GIODO. Informacje o tych inicjatywach udostępniamy na stronie internetowej monitoringsedziow.org.pl.
Obywatele oraz organy dokonujące wyboru muszą znać szczegółowo kwalifikacje i dorobek kandydatów, a także inne informacje, które mają wpływ na ocenę ich sylwetek i mogą wpływać na sposób pełnienia urzędu sędziego.
Uważamy, że obecna procedura jest nielegalna. Prowadzona jest przez nową Krajową Radę Sądownictwa powołaną przez polityków. Widocznym celem zmian jest podporządkowanie Sądu Najwyższego większości rządzącej. Uważamy jednak także, że te działania należy dokumentować.
W ramach naszych działań podejmujemy monitoring oficjalnych procedur oraz domagamy się ich jawności. Dotychczasowe działania nowej KRS, która ogłosiła utajnienie listy kandydatów i ujawniła ją dopiero pod presją, nieujawnienie zgłoszeń kandydatów, a także zapowiedź utajnienia przesłuchań kandydatów, pokazują niechęć do przejrzystości postępowania.
Przystępujemy do zbierania i udostępniania informacji o kandydatach. Profile kandydatów zostaną opublikowane. W załączeniu przekazujemy kwestionariusz, którym będziemy posługiwać się w ramach monitoringu.
W związku z przedłużeniem przez nową Krajową Radę Sądownictwa o 2 miesiące terminu na udostępnienie obywatelom kart zgłoszeń kandydatów, zwracamy się do samych Kandydatów o przekazanie nam ich pełnych zgłoszeń. Wszystkie informacje istotne dla opinii publicznej i monitorujących udostępnimy. Prosimy Kandydatów o przekazanie także innych danych umożliwiających opracowanie o nich pełnej informacji, w tym o odpowiedzi na pytania zawarte w załączonym kwestionariuszu.
Prosimy samorządy zawodowe, środowiska, których członkami są kandydaci oraz wszelkie inne instytucje i organy posiadające istotne dane – w tym okręgowe rady adwokackie, izby radcowskie, izby notarialne, rady wydziałów prawa, stowarzyszenia zawodowe – o przekazywanie informacji i opinii na temat kandydatów.
Kandydatów i instytucje prosimy o przekazywanie informacji na adres: [email protected].
W imieniu Koalicji:
Marek Tatała, Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR
Danuta Przywara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Łukasz Bojarski, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa