Forum Obywatelskiego Rozwoju

Forum Obywatelskiego Rozwoju w przeszłości wielokrotnie wypowiadało się przeciwko obniżaniu wieku emerytalnego. Wskazywaliśmy, że krótszy czas pracy i dłuższy czas pobierania emerytury doprowadzą do głodowych emerytur, wyższych obciążeń podatkowych pracujących i wolniejszego wzrostu gospodarczego (Komunikat FOR z 7.20.2016: Obniżenie wieku emerytalnego: Straty dla przyszłych emerytów, pracujących i gospodarki). Obniżanie wieku emerytalnego jest sprzeczne z samym planem Morawieckiego, który słusznie wiąże spadek liczby osób w wieku produkcyjnym ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego (Analiza FOR 13/2016: Władza w ręce urzędników, czyli rozwój według planu M. Morawieckiego). Wolniejsze doganianie poziomu życia Europy Zachodniej spowoduje, że obciążeni wysokimi podatkami młodzi Polacy, w dalszym ciągu będą emigrować (Komunikat FOR z 8.12.2015: Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego będzie wypychać młodych Polaków na emigrację).

W tej sytuacji powstaną silne bodźce dla polityków do dalszego demontażu systemu emerytalnego. System emerytalny od 1999 roku oparty jest o zdrową zasadę – ile wpłacisz do systemu, tyle z niego wypłacisz. Gdyby ta zasada została podważona, to Polska znalazłaby się na prostym kursie do eksplozji długu emerytalnego w przyszłości i kryzysu finansów publicznych.

Krótszy czas oszczędzania na emeryturę spowoduje, że nasze emerytury będą niższe. Już w 2018 roku na skutek obniżenia wieku emerytalnego ubędzie 800 tys. osób w wieku produkcyjnym. Więcej osób, szczególnie kobiet, nie będzie w stanie uzbierać składek w wystarczającej wysokości i będzie im trzeba wypłacać emerytury minimalne z podatków ogólnych. To oznacza wyższe podatki w przyszłości. Mniej pracujących i wyższe podatki odbiją się negatywnie na tempie doganiania poziomu życia Europy Zachodniej, przez co młodzi Polacy dalej będą emigrować za granicę. W tej sytuacji politycy będą mieli silne bodźce do dalszego demontażu systemu emerytalnego i podważania jego stabilności.

English version

Zachęcam do kontaktu z naszymi ekspertami:

Aleksander Łaszek – główny ekonomista FOR
Rafał Trzeciakowski – ekonomista FOR

Poznaj Zespół FOR