Forum Obywatelskiego Rozwoju

Pod hasłem „Zagłosuj i wybierz kogoś, kto myśli tak jak Ty” 24 kwietnia ruszyła społeczna kampania profrekwencyjna do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jej pomysłodawcą i organizatorem jest koalicja organizacji pozarządowych Masz Głos Masz Wybór. Cel kampanii to informowanie o procedurach i zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w eurowyborach 25 maja 2014 roku.

To już szósta inicjatywa profrekwencyjna podejmowana przez Koalicję, która działa od 2007 roku.
Te wybory są szczególnie ważne – zaznacza Szymon Gutkowski z Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego – łączą się one z 10 rocznicą wejścia Polski do Unii, ale też w tej kadencji Parlamentu Europejskiego będzie decydować się wizja UE na wiele następnych lat.

Polska ma najniższą frekwencję spośród wszystkich państw postkomunistycznych: średnio 45 proc. w wyborach parlamentarnych, dodatkowo Polacy będąc jednym z najbardziej euroentuzjastycznych narodów w Europie nie chodzą do eurowyborów – zwraca uwagę Paweł Ciacek, socjolog, związany z Fundacją Projekt: Polska – w 2009 roku mieliśmy prawie najniższą frekwencję w Europie: 24,53 proc. przy prawie dwukrotnie wyższej średniej europejskiej 43 proc.

Dlatego tegoroczna kampania ma zasięg ogólnopolski i adresowana jest do wszystkich wyborców. Po raz pierwszy część akcji dedykowana jest specjalnie Polakom za granicą.

Na terenie UE mieszka ich obecnie prawie 2 mln., w Wielkiej Brytanii to druga a w Irlandii największa mniejszość – mówi Aleksandra Minkiewicz ze Stowarzyszenia Szkoła Liderów. Natomiast ich interesy jako społeczności nie są reprezentowane ani na państwowym ani na europejskim poziomie – dodaje.

Kampania reklamowa została przygotowana przez agencję Walk przy wsparciu domu mediowego ZenithOptimedia. Zaplanowane zostały działania (spoty radiowe i telewizyjne, reklamy prasowe) zarówno w mediach tradycyjnych jak i w internecie. Powstała strona poświęcona wyborom: www.glosuj.org.pl. oraz portal www.latarnikwyborczy.pl, który pozwala poznać własne preferencje wyborcze. Równocześnie realizowane będą projekty zachęcające do większej aktywności obywatelskiej skierowane m.in.do szkół (www.mlodzi.ceo.org.pl) czy społeczności lokalnych.

Czym jest Koalicja „Masz Głos, Masz Wybór”:
Celem jej działania jest zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w wyborach. To już szósta inicjatywa profrekwencyjna podejmowana przez Koalicję, która działa od 2007 roku.

Koalicja nie prowadzi agitacji na rzecz określonych opcji politycznych, komitetów wyborczych czy kandydatów.

Członkowie koalicji: Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja im. Stefana Batorego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Projekt: Polska, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego , Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, Stowarzyszenie Szkoła Liderów, Izba Gospodarcza Reklamy Zewnętrznej, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Forum Europejskie przy Centrum Europejskim UW.

Zachęcamy do obejrzenia spotu reklamującego kampanię:
 

Zapraszamy na stronę: http://www.glosuj.org.pl/, gdzie znajdują się m.in. informacje o Parlamencie Europejskim, głosowaniu, kandydatach itp.

Zapraszamy również do zapoznania się z projektem EUvox „Klikasz i wiesz”, którego FOR jest patronem.