Forum Obywatelskiego Rozwoju

Od powstania i upadku systemu nazistowskiego faszyzm uważa się za zjawisko skrajnie prawicowe. A gdzie obecnie szukać prawdziwych faszystów? W Lewicowym faszyzmie Jonah Goldberg ukazuje szokujące powiązania współczesnego amerykańskiego liberalizmu z faszyzmem Mussoliniego i Hitlera. Pisząc o tak kontrowersyjnych kwestiach jak moralność, starcie nauki z religią, służba zdrowia i wartości kulturowe, Jonah Goldberg przypomina nam, że faszyzm zrodził się na lewicy, a także zwraca uwagę, iż pewne niepokojące rodzinne podobieństwo do niego cechuje dzisiejszą lewicę. Do współczesnych spadkobierców tej dyktatorskiej doktryny należą dziennik „New York Times”, hollywoodzcy liberałowie oraz Partia Demokratyczna. W przenikliwym nowym posłowiu autor pisze o Baracku Obamie i jego „polityce zmiany”, wykazując, że koncepcje nowego amerykańskiego prezydenta wcale nie są aż takie nowe…

Jonah Goldberg jest felietonistą publikującym na łamach „Los Angeles Times”, uczestniczy także w redagowaniu pisma „National Review”. Współpracownik „USA Today” i były felietonista londyńskiego „Timesa”, pisał także materiały dla tygodnika „The New Yorker” i dziennika „Wall Street Journal”. Mieszka w Waszyngtonie.

„Propaganda nie musi być prawdziwa, aby zatriumfować w umysłach ludzi. Wystarczy, gdy jest silna i uporczywa oraz umiejętnie gra na emocjach. Taka jest lekcja z krajów totalitarnych, gdzie – z definicji – stosując przymus władza publiczna ma monopol na wszystko, w tym na środki masowego przekazu. Fałszywa propaganda może jednak również odnosić sukcesy w ustrojach demokratycznych, w których systematycznie wybiera się władze i istnieją rozległe indywidualne swobody. To pokazuje Jonah Goldberg w wybitej książce Lewicowy faszyzm, w której zarazem odkłamuje propagandowe hasła, fałszerstwa, manipulacje i zwykłe nieporozumienia. (…) Jonah Goldberg napisał książkę, która łączy w sobie głęboką myśl, podobną do głębi znanej z prac Poppera i Hayeka, z pasją i ironią, a także znakomitym komunikatywnym językiem. Jest to wybitne dzieło, które czyta się jak kryminał”.

Ze Słowa wstępnego prof. Leszka Balcerowicza

Wydawnictwo:
ZYSK i S-KA

 

Zapraszamy na spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem, promujące książkę „Lewicowy faszyzm” Jonaha Goldberga