Forum Obywatelskiego Rozwoju

W 2009 roku, w dwudziestą rocznicę wyborów 4 czerwca, organizacje pozarządowe (w tym FOR) utworzyły Inicjatywę Razem 89. W deklaracji pisaliśmy wtedy:

Chcemy, aby 4 czerwca był radosnym świętem wygranej wolności. Pokazując drogę naszym sąsiadom zaczęliśmy historyczny proces w Europie. Udało nam się dlatego, że potrafiliśmy się porozumieć i działać razem. Możemy i chcemy cieszyć się z tego, co wtedy i w ciągu kolejnych lat udało nam się osiągnąć. Ten sukces był efektem wysiłków, pracy, entuzjazmu i zaangażowania tysięcy ludzi, dlatego chcemy, żeby powszechna była dzisiaj radość i duma.

4 czerwca stał się Świętem Wolności. Co roku możemy się cieszyć, pamiętać jaka radość i entuzjazm towarzyszyły nam wtedy. Co roku wznosimy toast za wolność i za wolną Polskę.

Ciesząc się nią, przypominamy naszą drogę do wolności, zastanawiamy się, jak chcemy i możemy wolność zagospodarować. Przygotowując się do kolejnej rocznicy chcemy zaprosić wszystkich do działania. Już za rok będziemy obchodzili ćwierćwiecze naszej wolności. Dzisiaj zastanówmy  się, jak chcemy się do tego przygotować. Współpraca organizacji pozarządowych przy obchodach stanie się ważnym świadectwem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także wyrazem naszej radości i dumy. Bo przemiany roku 1989 otworzyły przed nami możliwości i szanse, o których kilka lat wcześniej trudno było nawet marzyć. Jest wiele organizacji i instytucji, które z pewnością przyjmą nasze zaproszenie. Zwracamy się do młodzieży w szkołach i organizacjach pozarządowych. Zwracamy się do samorządów, instytucji kultury, do społeczności akademickiej. W to święto bądźmy znowu razem.

Wybrane wydarzenia organizowane w ramach Święta Wolności 4 czerwca:

  • od 2 czerwca (g. 13-19) do 5 czerwca (g. 11-19) – ekspozycja „Wspólnota Zwycięstwa” w Galerii Kordegarda (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17)
  • 4 czerwca, godz. 15.-17 – Debata pt. „Samorząd a demokracja” przy ul. Sapieżyńskiej 10a w Warszawie
  • 4 czerwca, godz. 18 – Toast za Wolność – pl. Konstytucji, w pobliżu Niespodzianki – legendarnej siedziby sztabu wyborczego Solidarności (strona wydarzenia na Facebooku)
  • 4 czerwca, godz. 21 – Na ognisko i wieczorny Toast za Wolność przy pomniku Haliny Mikołajskiej 9aktorki i opozycjonistki) zapraszają inicjatorzy i fundatorzy rzeźby – Hanna i Jacek Fedorowiczowie (Warszawa, Park Rydza Śmigłego)

Szczegóły oraz wiecej wydarzeń na stronie www.razem89.pl oraz na Facebooku.

Przypominamy również o konferencji Free Market Road Show, która odbedzie się w czwartek, 6 czerwca w Warszawie z udziałem prof. Leszka Balcerowicza oraz ekonomistów i przedstawicieli think tanków z Europy i Stanów Zjednoczonych. To ostatni moment, by bezpłatnie zarejestrować swój udział. Więcej informacji o konferencji