Forum Obywatelskiego Rozwoju

„Zbyt Wielcy by Upaść”. Kronika walki, jaką Wall Street i Waszyngton stoczyły wspólnie, by uchronić przed upadkiem system finansowy. I siebie”

„Too Big To Fail”, kultowa książka o kryzysie finansowym, która doczekała się udanej ekranizacji, już we wrześniu trafi do polskich sklepów księgarskich. Polski przekład nosi tytuł: „Zbyt Wielcy by Upaść. Kronika walki, jaką Wall Street i Waszyngton stoczyły wspólnie, by uchronić przed upadkiem system finansowy. I siebie”, wydany został przez Kurhaus Publishing.

Jako pierwsi z książką zapoznali się uczestnicy XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Następnie trafiła ona do działów prasowych Empików oraz dobrych sklepów księgarskich.

– Byłoby dziwne sprowadzać na rynek polski najciekawsze publikacje o wielkim biznesie i gospodarce, pomijając książki, które wywołały najwięcej komentarzy i które okazały się łakomym kąskiem również dla producentów filmowych – mówi dr Agnieszka Liszka, prezes Kurhaus Publishing. – Obiecywaliśmy tę pozycję naszym czytelnikom na początku roku i słowa dotrzymujemy – dodaje.

Licząca 750 stron opowieść o początkach amerykańskiego kryzysu finansowego z 2008 roku, którego skutkiem są dzisiejsze problemy gospodarcze całego świata to pierwsza książka zdolnego dziennikarza New York Timesa Andrew Ross Sorkina. Brawurowo poprowadzona narracja demaskuje ambicję, chciwość i żądzę władzy, buzujące na wysokich piętrach wieżowców Wall Street. Autor, który szczegółowo odtworzył kulisy najważniejszych dla amerykańskiej gospodarki negocjacji bankierów z rządem, nie ma złudzeń: przeświadczenie urzędników i rynkowych graczy, że istnieją podmioty zbyt wielkie, by upaść to ładunek wybuchowy, którego zegar wciąż tyka. Sorkin otrzymał za tę książkę prestiżową Gerald Loeb Award 2010. Publikacja nominowana była także do tytułu najlepszej książki biznesowej dziennika Financial Times.

Premiera polskiego wydania książki zbiega się z emisją ekranizacji książki na antenie HBO2. Film „Zbyt wielcy by upaść” wyreżyserowany został przez Curtisa Hansona, występują William Hurt, Paul Giamatti, James Woods, Billy Crudup oraz Edward Asner. Oparty na faktach dramat można było obejrzeć na antenie HBO2 w dniu 8 września o godzinie 18:45.

 

Tytuł oryginału: Too Big to Fail
Autor: Andrew Ross Sorkin
Tlumacze: Jacek Lang, Małgorzata Klimkiewicz, RENTIER-LANG Cezary Welsyng, Olga Siara, Iwa Magryta-Wojda, Paweł Nowak
RENTIER-LANG Cezary Welsyng, Olga Siara, Iwa Magryta-Wojda, Paweł Nowak
Redakcja: Halina Binczak
Konsultacja merytoryczna: Piotr Cwynar
Korekta: Elzbieta Lipinska, El-Kor