Forum Obywatelskiego Rozwoju

W najnowszej analizie CEP pt. Równoległy system bankowy eksperci omawiają Zieloną Księgę, w której Komisja wskazuje, które podmioty i rodzaje działalności zalicza do „równoległego systemu bankowego” oraz przedstawia pierwsze sugestie dotyczące tego, jak system ten należy uregulować.

Eksperci uważają za słuszne podjęcie tematu ryzyka systemowego. Problemy równoległego systemu bankowego mogą bowiem wywołać kryzys w tradycyjnym sektorze bankowym. Użycie w oryginalnym tekście księgi terminu „shadow banking” [w niniejszym tekście tłumaczony jako równoległy system bankowy – przyp. tłum.] wprowadza jednak w błąd, ponieważ wiele podmiotów systemu równoległego jest już objętych różnego rodzaju dyrektywami i rozporządzeniami.

Polecamy także artykuł na temat publikowanej analizy red. Krzysztofa Szwałka pt. Jak ustrzec banki przed zarazą, który ukazał się w Rzeczpospolitej.

 

Analiza ukazała się w ramach cyklu „Monitoring Projektów Prawa Gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Centrum für Europäische Politik.