Forum Obywatelskiego Rozwoju

Podczas VI Kongresu Obywatelskiego, który odbył się 5 listopada 2011 r., dyskutowano o rozwoju społeczno-gospodarczym Polski oraz przyszłości naszej edukacji. Rozmawiano o wielkim przewartościowaniu w myśleniu i działaniu Polaków, które pozwoli lepiej wykorzystywać nasze talenty w XXI wieku. W publikacji kongresowej znalazł się tekst Mateusza Sabata, współpracownika Forum Obywatelskiego Rozwoju, pt. „Jakimi kompetencjami Polacy mogą zwyciężać w XXI wieku?”

W ciągu raptem kilku lat internet i technologie komputerowe kompletnie zmieniły sposób nauki, pracy czy spędzania wolnego czasu każdego z nas. Na naszych oczach dokonuje się rewolucja w sposobach komunikacji, przekazywania informacji i zarządzania. Postęp cywilizacyjny przekłada się również na znaczne wydłużenie przeciętnej długości życia. Starzejące się społeczeństwa będą musiały pogodzić się z dłuższą niż dotychczas aktywnością zawodową.

Wreszcie w świecie z coraz mniejszą ilością barier czy granic, zanika dystans pomiędzy przedstawicielami różnych kultur. To zmieniające się w zaskakująco szybkim tempie otoczenie otwiera przed Polską i przed nami zupełnie nowe możliwości. Ich wykorzystanie będzie zależało od nabycia nowych postaw, umiejętności i kompetencji. Na forach krajowych, OECD czy Unii Europejskiej już od dłuższego czasu toczy się debata, jaki zestaw metakompetencji może przyczynić się do sukcesu jednostki i kraju w XXI wieku. Chcemy dołączyć do tej dyskusji w kontekście marzeń młodych Polaków oraz najważniejszych wyzwań, przed którymi stoi nasz kraj. Nie chodzi o tworzenie matrycy, w której będą odbijać się przyszłe pokolenia. Warto natomiast wskazać te punkty, które pozwolą jednostkom, w całej ich wolności, rozwijać się i tworzyć dobrobyt społeczny. A zatem jakie czynniki mogą zapewnić im powodzenie na rynku pracy? Na wzmacniane jakich kompetencji obywateli powinno postawić nasze państwo, by zwyciężać na globalnym rynku? Jakie postawy i wartości powinniśmy wspierać, by z każdym kolejnym rokiem tego stulecia nabierać przekonania, że żyjemy w lepszym kraju? Co takiego złoży się na pożądany obraz Polaka XXI wieku?

Cały tekst dostępny jest na stronach 41-48:

Kompetencje dla rozwoju. Głos polskich think tanków
Wolność i Solidarność nr 37 (PDF, 2,9 MB)