Forum Obywatelskiego Rozwoju

Do pobrania:

Analiza: Dokąd zmierza Ameryka? [PDF, 507 KB]


Autor: Witold Jarzyński (e-mail: [email protected], kom. 502 342 502)

Synteza

 • Debata nad podniesieniem limitów zadłużenia oraz następujący po niej, mało przekonywujący plan redukcji wydatków publicznych zrodziły wątpliwości, czy amerykańska klasa polityczna jest w stanie poradzić sobie z problemem zadłużenia. To stało się, między innymi, przyczyną decyzji agencji ratingowej Standard & Poor’s, aby – pierwszy raz w historii – obniżyć rating USA z AAA na AA+.
   
 • Stany Zjednoczone mogą bardzo długo czekać na odzyskanie najwyżej oceny wiarygodności kredytowej. Międzynarodowe doświadczenia (np. Kanada, Dania, Finlandia) pokazują, że powrót do AAA zajmuje średnio od 8 do nawet 18 lat.
   
 • Porozumienie zawarte w Kongresie, które zapisano w ustawie The Budget Control Act podpisanej na początku sierpnia 2011 roku przez prezydenta Baracka Obamę, ma szansę poprawić sytuację budżetową USA w perspektywie najbliższej dekady. Najnowsze szacunki wskazują, iż – w najbardziej optymistycznym scenariuszu – dług zostanie obniżony względem roku 2011 o ok. 6% PKB do 2021 roku. Niemniej jednak, bardziej realistyczny scenariusz wskazuje, iż dług publiczny w tym okresie wzrośnie nawet o 9-14% PKB.
   
 • Sytuacja budżetowa kraju nie przeszkodziła prezydentowi Obamie przedstawić nowego, wartego 447 mld dolarów, pakietu stymulacyjnego (The Amercian Jobs Act), którego głównym celem jest poprawa fatalnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Biorąc jednak pod uwagę skuteczność pakietu stymulacyjnego z 2009 roku, istnieją małe szansę na znaczące poprawienie sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
   
 • Aby poradzić sobie z powiększającym się zadłużeniem Amerykanie będą musieli dokonać nawet 3-krotnie większych oszczędności niż te, które wynikają z zapisów The Budget Control Act. Swój pomysł na znaczące ograniczenie długu w perspektywie długoterminowej (składający się z podwyżek podatków i cięć budżetowych) przedstawił 19 września 2011 r. prezydent Obama i gdyby udało się go w pełni wprowadzić życie, w ciągu dekady ustabilizowałby sytuację budżetową kraju.
   
 • Istnieją jednak niewielkie szanse na to, aby – w perspektywie przyszłorocznych wyborów prezydenckich – republikanie zgodzili się na proponowane przez Baracka Obamę podwyżki podatków. Tym samym zaproponowany przez prezydenta program oszczędnościowy, może pozostać tylko na papierze.