Forum Obywatelskiego Rozwoju

Przedsiębiorstwa mają prawo przekazać nieodpłatnie instytucjom charytatywnym żywność nadającą się do konsumpcji, ale nie nadającą się do sprzedaży, np. z powodu bliskiego terminu granicznego rekomendacji do spożycia, o wartości nie wyższej niż 10% swoich dochodów. Jeżeli firmy przekroczą ten limit muszą płacić podatek, gdyby jednak przedsiębiorstwa wyrzuciły tę żywność do śmietnika podatku nie musiałyby płacić.

Przy obecnej konstrukcji podatku CIT, nawet firma wykazująca straty może być zmuszona do płacenia podatku od zysku, którego faktycznie nie ma. Podstawą do naliczania podatku CIT jest bowiem zysk brutto powiększony o dodatkowe koszty, a nie sam zysk brutto, jak się zwykle uważa.

Przedsiębiorstwo jest organizmem społecznym, który daje pracę nie tylko wszystkim swoim pracownikom, ale też pracownikom swoich kooperantów i kooperantów tych kooperantów. Osłabiając przedsiębiorstwa wysokimi podatkami osłabiamy ich zdolność do rozwoju, tworzenia nowych miejsc pracy i podnoszenia wynagrodzeń.
Chcesz się dowiedzieć wiecej, przeczytaj zeszyt Andrzeja Bliklego „Państwo solidarne z fiskusem”