Forum Obywatelskiego Rozwoju

Niestety wojna na Ukrainie trwa, sytuacja na froncie jest dynamicznie, a to oznacza jedną wielką niepewność – Sławomir Dudek, polskieradio24.pl

– To czy PKB w tym roku będzie wyższy niż przewidywały pesymistyczne prognozy, czyli że wyniesie on 0 procent lub 1 procent, to nadal będzie to spowolnienie gospodarcze i tyle. Cały czas jest jednak ryzyko pojawienia się „czarnych łabędzi”. Niestety wojna na Ukrainie trwa, sytuacja na froncie jest dynamicznie, a to oznacza jedną wielką niepewność. Wszyscy scenariusze gospodarcze nie przewidują tych wojennych, bo faktycznie jest to trudne do przewidzenia. Jest to efekt przyzwyczajenia więc prognozy zakładają, że to się jakoż unormuje, będzie co najmniej tak jak teraz. Nie wiadomo jednak co to oznacza, a może być różnie – analizował dr Sławomir Dudek.

czytaj więcej

My wchodzimy teraz w okres płacenia za błędy i rozrzutność z ostatnich lat – dr Sławomir Dudek, Bank.pl

– Nie słyszałem, żeby w innych krajach dawano emerytom trzynastki i czternastki. Raczej stosuje się bardziej skalibrowane instrumenty trafiające do poszczególnych grup społecznych. Zdarzają się przykłady zbliżone do Polski, jak Grecja, gdzie 30, 40 lat temu dług w stosunku do PKB był taki jak nasz, czyli w okolicach 50 procent, i rządził PASOK, partia mocno socjalna, taki PiS, tylko obyczajowo również lewicowy – dr Sławomir Dudek, Bank.pl

czytaj więcej

Jesteśmy ekonomistami śledczymi. Musimy docierać do ukrywanych informacji, by wyliczyć realny deficyt państwa – dr Sławomir Dudek, INN Poland

– Rząd nigdy nie odniósł się do naszych szacunków, nie przedstawił wyczerpujących wyjaśnień i szczegółowych danych pozwalających na ocenę prawdziwego stanu finansów publicznych. Rząd stoi pod ścianą, chce poprzez kreatywną księgowość i omijanie procesu budżetowego, pod kontrolą parlamentu, odsunąć problemy finansów publicznych na koniec roku lub przyszły rok, na po wyborach – dr Sławomir Dudek, ekspert Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej

Budżet na 2023 rok to jest fikcja – Sławomir Dudek, INN Poland

– Rząd wycofał się z tarczy antyinflacyjnej tylko częściowo, bo dalej pozostaje choćby zerowy VAT na podstawową żywność. A to nie zostało uwzględnione w ustawie budżetowej. Z drugiej strony, rząd w miejsce tarczy wprowadził inne rozwiązania, które są jeszcze droższe niż obecnie funkcjonujące – stwierdził dr Sławomir Dudek, ekspert Fundacji FOR.

czytaj więcej

Rzeczywiście wpadliśmy w pułapkę populizmu – Sławomir Dudek, INN Poland

Rzeczywiście wpadliśmy w pułapkę populizmu. Ona była też w Grecji. Oczywiście nie grozi nam tu i teraz Grecja, ale jest pewne podobieństwo. Trzynastkę i czternastkę wymyślono w Grecji. Grecja była pierwszym krajem w Europie, która obniżyła wiek emerytalny. Polska jest druga, podczas gdy cały świat podwyższa wiek emerytalny – zaznaczył dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej

Inflacja pomaga budżetowi, ale tak naprawdę to wróg publiczny numer jeden – Sławomir Dudek, superbiz.se.pl

Koszty wysokiej inflacji państwa objawią się w pełnym wymiarze w przyszłym roku. Roczne rozliczenie PIT ujawni zapewne duży ubytek w PIT, pozostałe dochody, wraz z obniżającą się inflacją, mogą zacząć spadać rok do roku. Za to wydatki m.in. na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych czy wynagrodzenia w sferze budżetowej będą dużo wyższe niż w tym roku” – informuje Sławomir Dudek, prezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej

Albo czeka nas wzrost lub nowe podatki i daniny opłaty Albo będą cięcia wydatków – Sławomir Dudek, superbiz.se.pl

Tego po prostu nie da się spiąć. Także albo czeka nas wzrost lub nowe podatki i daniny opłaty Albo będą cięcia wydatków. Ogłoszone w resortach Oszczędności to pokazówka i tam się nie znajdzie tych kwot. Bez Oszczędności w sztandarowych programach socjalnych trudno będzie zbilansować budżet w warunkach światowej recesji i trudnościach w sprzedawaniu polskich obligacji i stagnacji w dochodach budżetowych- mówi Sławomir Dudek, prezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej

Inflacja może spowolnić, ale nie będzie to spadek cen, one będą tylko rosnąć wolniej – Sławomir Dudek, TVN24

Prognozy międzynarodowych instytucji mówią, że inflacja pod koniec roku może być bliska dalej poziomu dwucyfrowego. W przyszłym roku według MFW (Międzynarodowy Fundusz Walutowy – red.) inflacja w Polsce będzie najwyższa w Europie i nawet 18. na świecie. Przed nami będą kraje afrykańskie, Ghana, Sri Lanka. Nawet Turcja i Argentyna, które mają już inflację 100-procentową albo kilkudziesięcioprocentową. Wszystko będzie drożało, choć w różnym tempie – stwierdził Sławomir Dudek, prezes Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej