Forum Obywatelskiego Rozwoju

To, kto będzie godnym ministrem finansów, jest odpowiedzialnością liderów partii koalicyjnych – Leszek Balcerowicz, Wirtualna Polska

– Nie da się też zwalić wszystkiego na jedną osobę. Zgadzam się jednak, że to musi być ktoś obdarzony silną osobowością i charakterem. Ktoś, kto umie powiedzieć „nie” i wie, dlaczego tak mówi. Musi umieć wytłumaczyć, że jeśli zwiększamy wydatki, to gospodarka na tym ucierpi i całe społeczeństwo za to zapłaci – mówi przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej

Ludzi można oszukać, przynajmniej niektórych, gospodarki się nie da oszukać – Leszek Balcerowicz, RMF FM

– W porządnym kraju obietnice wyborcze nie są oszustwem albo nie są obietnicami bez pokrycia. W związku z tym nie należy zbywać tych obietnic bez pokrycia hasłem, że to są przecież materiały przedwyborcze. To tak jakby legitymizować oszukiwanie ludzi przez partie polityczne. Najgorsze jest to, gdy społeczeństwo przyzwyczai się do populizmu polityków – stwierdza przewodniczący Rady FOR.

czytaj więcej

Jeżeli nie podniesiemy wieku emerytalnego, będziemy musieli ograniczać wydatki, albo podwyższać podatki – Leszek Balcerowicz, SuperExpress

– Pytając o samo podnoszenie wieku emerytalnego, to każdy odpowie nie. Ale jeżeli powiemy tak – jeżeli nie podniesiemy wieku, będziemy musieli ograniczać wydatki, albo podwyższać podatki – a jeśli podniesiemy wiek, to nie będziemy musieli robić tych nieprzyjemnych ruchów, to odpowiedzi będą inne – nie przesądzam jakie, ale na pewno bardziej rozumne – twierdzi Leszek Balcerowicz.

czytaj więcej

Mamy po Turcji najwyższy odsetek własności państwowej w Europie – Leszek Balcerowicz, Rzeczpospolita

– Własność państwowa ma to do siebie, że ostateczną władzą są politycy. I da się przedstawić w języku, który będzie i prawdziwy, i nośny, to ustrojowe zło. Ekspansja własności państwowej zatruwa zarówno gospodarkę, jak i politykę. Trochę mnie dziwi, że chyba żadna z partii opozycyjnych nie przedstawia tego jako ważnej sprawy – komentuje przewodniczący Rady FOR.

czytaj więcej

Gdyby po 1989 roku Polską trwale rządził obecny PiS, bylibyśmy drugą Białorusią – Leszek Balcerowicz, Gazeta Wyborcza

– Skupmy się teraz na polityce PiS oddziałującej na gospodarkę. Dotknęła ona wszystkich trzech głównych czynników jej wzrostu: zatrudnienia, stopy inwestycji i produktywności. A poza tym niekorzystnie wpłynęła na stan finansów publicznych i inflację. W sumie osłabiła ona systematyczne siły rozwoju gospodarki i zwiększyła jej wrażliwość na wewnętrzne i zewnętrzne wstrząsy – pisze przewodniczący Rady FOR.

czytaj więcej