Forum Obywatelskiego Rozwoju

Aleksander Łaszek: Kwota wolna od podatku do mocnej podwyżki. Skorzystają najmniej zarabiający i seniorzy, BIZNESinfo

Dużo bardziej korzystnym rozwiązaniem byłaby podwyżka kwoty wolnej od podatku, ale tylko dla pracujących, wykluczając z tego modelu seniorów pobierających świadczenia z ZUS. Druga ewentualność to podniesienie kosztów uzyskania przychodu. Dr Aleksander Łaszek przekonuje, że dzięki temu również można ograniczyć podatki, ale bardziej efektywnie.

czytaj więcej

Aleksander Łaszek: Waloryzacja 500 plus. Ministerstwo ujawniło plany, rodzice będą rozczarowani, BIZNESinfo

Ile to kosztowałoby w miliardach złotych? W pierwszym wariancie 3,7 mld zł, w drugim prawie 12 mld zł. Znacznie ważniejsze pytanie brzmi – czy warto? Moim zdaniem zdecydowanie nie. Program już stanowi bardzo duże obciążenie dla finansów publicznych, a jednocześnie największym beneficjentem są najbogatsi. Według szacunków CenEA prawie 1/3 pieniędzy z programu trafia do 20 proc. najbogatszych gospodarstw domowych. Czy chcemy podnosić podatki, by zwiększyć transfery do lepiej zarabiających? – stwierdził Aleksander Łaszek, były główny ekonomista FOR.

czytaj więcej

Aleksander Łaszek: 500 plus mogłoby wynieść nawet 2375 zł. Gdyby rząd nie wydawał poza budżetem, BIZNESinfo

Program 500+ już stanowi bardzo duże obciążenie dla finansów publicznych, a jednocześnie największym beneficjentem są najbogatsi. Według szacunków CenEA prawie 1/3 pieniędzy z programu trafia do 20 proc. najbogatszych gospodarstw domowych. Czy chcemy podnosić podatki, by zwiększyć transfery do lepiej zarabiających? – przyznał Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

czytaj więcej

Aleksander Łaszek: Jednak nie doszło do wzrostu luki VAT, Direct Money

Na tle innych krajów UE stawia to Polskę w środku zestawienia. Zdaniem dr Aleksandra Łaszka, ekonomisty FOR, trzeba jednak pamiętać o problemach z pomiarem. Ekspert przyznaje, że w Polsce jakość statystyki jest gorsza. Poza tym wciąż funkcjonuje relatywnie duża szara strefa, która unika płacenia VAT-u. Wśród nich mogą być ekipy budowlane czy drobni handlarze, którzy nie mają zwyczaju wystawiania paragonów.

czytaj więcej

Aleksander Łaszek: Nawet 12 mld zł więcej na 500 plus. Waloryzacja idzie pełną parą, BIZNESinfo

Aleksander Łaszek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju zwrócił uwagę na fakt, że strata dla beneficjentów 500 plus (w związku z obniżeniem wartości pieniądza) oznacza większe oszczędności dla budżetu i podatników. Ekspert zastanawia się jaki wariant mógłby zostać przyjęty przez rząd – czy wskaźnikiem waloryzacji byłaby inflacja, czy wzrost PKB lub wzrost płac.

czytaj więcej

Aleksander Łaszek: Podatki w Polsce. Czas obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających, Money.pl

Nie rozumiem, czemu zwalniamy z PIT-u młodego informatyka, który zarabia 8 tys. zł, a każemy płacić normalny PIT sprzątaczce, która jest trochę starsza, a zarabia 3 tys. zł. To, co niestety negatywnie wyróżnia Polskę to wysokie opodatkowanie niskich płac. Przy płacy minimalnej aż 40 proc. wynagrodzenia zabieranie w formie podatku. Pod tym kątem jako kraj zajmujemy piąte miejsce w UE. Tu i teraz powinniśmy skoncentrować na tym, aby obniżyć opodatkowanie ludzi najmniej zarabiających i takim rozwiązaniem jest podniesienie kosztów uzyskania przychodu – mówił w programie „Money. To się liczy” dr Aleksander Łaszek, ekonomista FOR.

czytaj więcej

Aleksander Łaszek, Marcin Zieliński: Czy Polska wydostała się z pułapki średniego rozwoju?, Money.pl

Spadek stopy inwestycji za rządów PiS pokazuje, jak odstraszająco na inwestorów wpłynęły nieprzewidywalne zmiany prawa oraz atak na niezależność sądów. W efekcie stopa inwestycji zamiast rosnąć, jak deklarował premier do 25 proc. PKB, spadła w 2017 roku do najniższego poziomu od 1995 roku. Pomimo nieznacznego odbicia w późniejszym czasie wciąż jest o ok. 1,6 proc. PKB niższa niż w 2015 roku.

czytaj więcej