Forum Obywatelskiego Rozwoju

2009-09-16


W dniach 9 ? 12 września 2009 w Krynicy Zdroju odbyło się XIX Forum Ekonomiczne pod hasłem „Solidarność europejska – 20 lat po rewolucji”.

Było to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej. Wzięło w nim udział prawie dwa tysiące gości, wśród których byli politycy, przedstawiciele rządów, przedsiębiorcy, ekonomiści, naukowcy, działacze społeczni, samorządowcy oraz dziennikarze z kilkudziesięciu krajów Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Spotkanie to, zwane polskim Davos, było okazją do dyskusji na temat sytuacji gospodarczej Europy Środkowo-Wschodniej, a także sposobów przezwyciężania kryzysu. Jednym z ważniejszych tematów były sprawy związane z energetyką i bezpieczeństwem energetycznym. Innymi tematami poruszanymi na Forum, a pozornie nie powiązanymi z biznesem, były sport i kultura. W przypadku sportu dyskutowano o wpływie organizacji Euro 2012 na naszą gospodarkę, a w kwestii kultury, zastanawiano się nad sposobami jej finansowania.

W sumie w programie Forum znalazło się niemal 140 debat z udziałem ponad 900 panelistów w ramach 12 bloków tematycznych, takich jak:  Makroekonomia,  Biznes i zarządzanie,  Forum Energetyczne,  Nowa gospodarka,  Polityka międzynarodowa i bezpieczeństwo,  Unia Europejska i jej sąsiedzi,   Państwo i reformy,  Forum Regionów,  Społeczeństwo,  Nauka i kultura.  Forum Organizacji Pozarządowych,  Inwestycje, prywatyzacja, rozwój gospodarczy.


                                                   Fundacja FOR na XIX Forum Ekonomicznym

Przedstawiciele Fundacji FOR uczestniczyli w organizacji sesji plenarnej oraz trzech dyskusji panelowych podczas Forum.

Sesja Plenarna ?Transformacja i wzrost gospodarczy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej po 1989 roku? odbyła się w dniu 10 września br. Jej partnerami były Inicjatywa RAZEM 89 oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

            

Dyskusji przewodniczył prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju ? FOR, a panelistami byli:
Ivan Mikloš – Deputowany, Zgromadzenie Narodowe Republiki Słowackiej, Słowacja
Wiktor Pynzenyk – Przewodniczący Partii, Partia „Reformy i Porządek”, Ukraina
Jegor Gajdar – Dyrektor, Instytyt Gospodarki w Okresie Transformacji, Rosja
Jan Vincent-Rostowski – Minister, Ministerstwo Finansów, Polska
Mark Allen – Przedstawiciel Regionalny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, USA

Uczestnicy debaty opowiadali o doświadczeniach swoich państw we wprowadzaniu reform po 1989 roku i o ich wpływie na aktualną sytuację gospodarczą w odniesieniu do przykładu Polski. Paneliści zgodnie przyznali, że reformy tzw. Planu Balcerowicza były wzorem działań dla innych rządów krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj więcej
Zobacz zdjęcia Onet.pl
Zobacz zdjęcia Forum Ekonomicznego


Tego samego dnia odbył się także bardzo ciekawy panel dyskusyjny ?Atrakcyjność inwestowania w regionie. Perspektywy gospodarcze Polski na tle regionu?, którego partnerami były Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju ? FOR.

Moderatorem dyskusji był Ludwik Sobolewski – Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie , a panelistami byli:
Paweł Wojciechowski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych,
Sławomir Majman – Prezes, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA (PAIiIZ),
Andrzej Mikosz – Partner, Hogan & Hartson Jamka Sp.k.,
Jarosław Bełdowski – Prezes, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR,
Jacek Siwicki – Prezes, Enterprise Investors Corporation,
Andrzej Olszewski – Dyrektor Zarządzający, ING Securities SA,

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że takie pojęcie jak ?region CEE?, czyli Europy Środkowo-Wschodniej, istnieje zarówno w kategoriach inwestycji portfelowych, jak i bezpośrednich. Niesie ze sobą korzyści, ale stanowi również pewne zagrożenie, choć jednym i drugim można zarządzać. Polska w tym regionie oferuje stabilizację ekonomiczną i legislacyjną. Dorobkiem Polski jest wykształcenie instytucji finansowych, które mają swoje centra decyzyjne na terenie naszego kraju. Pod względem rynku kapitałowego GPW pozytywnie wyróżnia się na tle regionu.

Czytaj więcej


Kolejny panel dyskusyjny współorganizowany przez Fundację FOR nosił tytuł ?Kapitał intelektualny seniorów ? szanse jego wykorzystania? i odbył się w dniu 11 września br. Jego partnerem był Uniwersytet Trzeciego Wieku.

         

Dyskusję moderował Wiktor Wojciechowski – Członek Zarządu Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR, a panelistami byli:
Nadezda Hrapkova – Rektor Uniwersytetu III Wieku, Uniwersytet Komeniusa (Słowacja),
Mieczysław Augustyn – Senator, Senat Rzeczypospolitej Polskiej,
Agnieszka Chłoń-Domińczak ? b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej,
Jan Król ? b. Wicemarszałek Sejmu, doradca strategiczny Ernst & Young,
Mirosława Boryczka – dyrektor generalny w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, były członek zarządu ZUS ds. ekonomiczno-finansowych,
Mirosław Wróblewski – Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

W czasie dyskusji Wiktor Wojciechowski podkreślił, że ciągle brakuje regulacji prawnych, które zachęcałyby emerytów do aktywności zawodowej, mimo, że obecny system emerytalny premiuje osoby później przechodzące na emeryturę. Natomiast Agnieszka Chłoń-Domińczak dodała, że brak jest spójnej polityki dotyczącej osób starszych w Polsce, jak i sensownie skierowanej pomocy społecznej do tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich negatywnie odniósł się do ostatnich planów rządu przesunięcia środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Paneliści zauważyli, że Polska ma obecnie najniższy wskaźnik zatrudnienia osób w wieku 55-64 lat w Europie. Te czynniki wymuszają wprowadzenie korekt w systemie emerytalnym.

Czytaj więcej


Tego samego dnia odbył się także panel dyskusyjny ?Wartość kapitału ludzkiego w Europie Środkowo-Wschodniej po dwóch dekadach transformacji?, którego partnerem była Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Moderatorem dyskusji był prof. Adam Budnikowski ? Rektor SGH, a gościem specjalnym dyskusji ? prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju ? FOR.

W dyskusji udział wzięli:
Marzenna Weresa – Dyrektor Instytutu Gospodarki Światowej, Szkoła Główna Handlowa,
Wiesław Rozłucki – Doradca, Rothschild Polska Sp. z o.o.,
Wiktor Skworc – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej,
Jarosław Niewierowicz – Prezes Zarządu, LitPol Link (Litwa).

Celem dyskusji z udziałem ekspertów, wykładowców i absolwentów SGH było określenie przyczyn zróżnicowania poziomu rozwoju kapitału ludzkiego w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. W debacie poruszono następujące kwestie:
– Jakie były warunki wyjściowe rozwoju kapitału ludzkiego na początku procesu transformacji?
– Do jakiego stopnia restrukturyzacja systemów edukacji i nauki była priorytetem w transformacji krajów Europy Środkowej i Wschodniej?
– Jak polityka rządowa wpłynęła na rozwój szkolnictwa oraz nauki, m.in. na jakość systemów, sprawność, warunki finansowe?
– Czy zakończył się już proces transformacji systemów edukacji oraz nauki?

Zobacz zdjęcia


                                       Profesor Leszek Balcerowicz na XIX Forum Ekonomicznym

  • Nagroda Specjalna XIX Forum Ekonomicznego

Rada Programowa Forum Ekonomicznego pod przewodnictwem Zygmunta Berdyczowskiego uhonorowała wybitne osoby, firmy oraz instytucje z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, które wyróżniły się swoją działalnością, efektywnością oraz osiągnięciami.

W tym roku na uroczystej gali w dniu 9 września br. Nagrodę Specjalną Forum Ekonomicznego otrzymał prof. Leszek Balcerowicz.

Pozostałe nagrody otrzymali:
Człowiek Roku Europy Środkowo-Wschodniej:
Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego

Nagroda Specjalna Forum Ekonomicznego:
Günter Verheugen, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości.

Firma Europy Środkowo – Wschodniej:
Grupa Masspex Wadowice

Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej:
Fundacja Edukacja dla Demokracji

Zobacz więcej
 

  • Małopolska Nagroda Gospodarcza

Podczas XIX Forum Ekonomicznego prof. Leszek Balcerowicz został uhonorowany również Małopolską Nagrodą Gospodarczą, którą w tym roku wręczono po raz pierwszy.

Nagroda jest podziękowaniem dla laureatów za znaczący wkład w rozwój gospodarczy Województwa Małopolskiego. Tegorocznymi laureatami zostali także prof. Janusz Filipiak i firma Comarch S.A. oraz Ryszard Florek i firma Fakro.

Zobacz więcej
 

  • IV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu

W dniu 10 września br. prof. Leszek Balcerowicz był gościem IV Forum Ekonomicznego Młodych Liderów. Podczas swojego wystąpienia pt. „Europa i świat w obliczu kryzysu – jakie reformy należy przeprowadzić, aby skutecznie wyjść z kryzysu?”, Profesor stwierdził m.in., że kryzys nie jest niczym nowym, ale po raz pierwszy mówi się o globalnym kryzysie. Jednym z najpopularniejszych wytłumaczeń kryzysu jest neoliberalizm i upadek dużych instytucji finansowych. Żadna z nich nie jest uzasadniona, nie można mylić symptomów z przyczynami. Każde państwo musi odnaleźć własną drogę wyjścia z kryzysu. Najbogatsze nie są państwa, które mają zasoby naturalne, ale te, które mają dobry system.

                            

W Forum Ekonomicznym Młodych Liderów udział wzięło ponad 250 uczestników oraz szereg wybitnych gości z 36 państw europejskich. Podczas dyskusji panelowych, warsztatów i wieczorów biznesowych mieli oni okazję poznać się i wspólnie rozmawiać o przyszłości Europy.

Zobacz więcej
 

  • III Forum Regionów Forum Ekonomicznego w Muszynie

Również w dniu 10 września br. podczas Forum Regionów w Muszynie prof. Leszek Balcerowicz wygłosił wykład ?Polska transformacja na tle porównawczym?, adresowany do przedstawicieli samorządów z Polski i innych krajów europejskich.
Honorowy patronat nad Forum objęli: Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego oraz Wasyl Kujbida, Minister Rozwoju Regionalnego i Budownictwa Ukrainy.

Zobacz więcej
 

  • Konferencja ?Rekiny Przedsiębiorczości, czyli w 20 lat po reformie polskiej gospodarki?

Na zaproszenie Szkolnego Koła Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu prof. Leszek Balcerowicz spotkał się z małopolskimi nauczycielami przedsiębiorczości oraz uczniami szkół ponadgimnazjalnych. Patronat nad konferencją objęła Inicjatywa RAZEM 89.

Po wystąpieniu zatytułowanym ?Dzisiejsza sytuacja gospodarcza Polski w odniesieniu do roku ?89 oraz rekomendacje, co dalej należy robić??, Profesor odpowiadał na pytania uczestników. Młodzi ludzie byli ciekawi między innymi, jak nasze państwo powinno radzić sobie z kryzysem i skąd się bierze ?dziura budżetowa?.
 
                                       

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się także prezentowane na konferencji ?Komiksy ekonomiczne? wydane w tym roku przez Fundację FOR. Prof. Leszek Balcerowicz zachęcał uczniów i nauczycieli do sięgania po te ciekawe i innowacyjne sposoby uczenia się ekonomii.