Forum Obywatelskiego Rozwoju

Profesora Witolda Orłowskiego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Należy do autorytetów w dziedzinie polityki gospodarczej, obecnie jest głównym doradcą ekonomicznym firmy PricewaterhouseCoopers,
a w latach 2001-2005 był szefem doradców ekonomicznych prezydenta RP. Potrafi doskonale popularyzować problemy ekonomiczne, co sprawia, że dociera swoim piórem dalej, niż tylko do kolegów po fachu.

Świat, który oszalał, czyli poradnik na ciekawe czasy to książka napisana w ciągu 21 dni (między 5 a 26 października 2008 r.) i pierwsza, która traktuje o obecnym kryzysie finansowym. Autor w bardzo przystępny sposób diagnozuje przyczyny tego kryzysu, którymi były przede wszystkim: złudzenia, nieracjonalne zachowania uczestników rynku oraz nieroztropna polityka państwa. Autor pisze: Bo od wielu lat ten rozwój był już w znacznej mierze ułudą. Bo ludzie wierzyli, że są niewiarygodnie bogaci, choć to bogactwo istniało na papierze. Bo rządy i banki centralne bezczynnie patrzyły na to, jak gospodarka się przegrzewa, narasta koszmarna nierównowaga i kumuluje się w formie spekulacyjnego bąbla. A kiedy bąbel z hukiem pękł, rozwiała się ułuda. Profesor dokładnie analizuje przyczyny obecnego kryzysu i stara się pokazać wzajemne powiązania. Obok nadmiernej wiary w zdolności gospodarki do kreowania bogactwa, inną ważną przyczyną obecnych zawirowań jest nierównowaga, jaka od kilku dekad narastała między najbogatszą i najbardziej innowacyjną gospodarką USA a resztą świata, zwłaszcza Azją Wschodnią. Kto żyje ponad stan, wpada w długi – pisze autor. Przestrzega przed zachowaniami irracjonalnymi, do których skłonności ma wielu zarówno finansowych ignorantów, jak i wybitnych bankowców.

Lektura obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się obecnie tym, co dzieje się na świecie. Czyli prawdopodobnie dla każdego.

                                                                                                                                                  – Piotr Ptak