Forum Obywatelskiego Rozwoju

2021-10-29


Zapraszamy na spotkanie z Hannesem H. Gissurarsonem, islandzkim profesorem i wolnościowcem, który opowie o swojej najnowszej książce „Dwudziestu czterech myślicieli konserwatywno-liberalnych” (2020, wyd. New Direction).

Termin:  02.11 (wtorek), godz. 19:00
Lokalizacja: Świetlica Wolności, Nowy Świat 6/12 (Były budynek KC PZPR)/ Transmisja live

Link do wydarzenia na Facebooku >>

  • Na prawie 900 stronach prof. Gissurarson przybliżył sylwetki wielu filozofów, ekonomistów i myślicieli, którzy odegrali ważną rolę w promocji wolności i myśli liberalnej. Adam Smith, Frédéric Bastiat, Herbert Spencer, Ludwig von Mises, Friedrich Hayek, Ayn Rand, Milton Friedman to tylko część bohaterów jego książki.
     
  • Co wnieśli oni do rozwoju myśli liberalnej? Co łączy i dzieli bohaterów książki? Kim byli opisani w książce Snorri Sturluson czy Anders Chydenius? Dlaczego dorobek autorów opisanych w książce jest ważny również dzisiaj?
     
  • Gissurarson nie tylko przeanalizował intelektualny dorobek 24 myślicieli, ale też miał okazję poznać osobiście część z nich. Jak wyglądały jego spotkania z Popperem, Friedmanem, Buchananem and Nozickiem? Kto był najciekawszym rozmówcą, a kto miał największe poczucie humoru?

Spotkanie z Gissurarsonem to doskonała okazja, aby poznać bliżej najważniejszych wolnościowych intelektualistów, a następnie porozmawiać w luźniejszej atmosferze przy barze.

Na pierwszych gości czekają drukowane egzemplarzy książki prof. Gissurarsona, a także voucher na piwo, kieliszek wina lub inny napój do wykorzystania w barze „Świetlicy Wolności”, w prezencie od Fundacji Wolności Gospodarczej.

Hannes H. Gissurarson jest profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Islandzkim i dyrektorem ds. badań w RNH, Islandzkim Centrum Badawczym ds. Innowacji i Wzrostu Gospodarczego. Autor kilku książek w języku islandzkim, angielskim i szwedzkim, zasiadał w zarządach Centralnego Banku Islandii i Mont Pelerin Society oraz był stypendystą i wykładowcą na Stanford, UCLA, LUISS, George Mason i kilku innych uniwersytetach. Tytuł doktora nauk politycznych uzyskał na Uniwersytecie Oksfordzkim, a wcześniej ukończył historię i folozofię na Uniwersytecie Islandzkim. W Oksfordzie był stypendystą R.G. Collingwood w Pembroke College. Jego najnowsza, dwutomowa, wydana w 2020 roku praca to „Dwudziestu czterech myślicieli konserwatywno-liberalnych”.