Forum Obywatelskiego Rozwoju

2020-03-24

Skutki epidemii nie zależą wyłącznie od reakcji rządów – zamieszkiwanie osób młodych wspólnie ze starszymi może przyspieszyć transmisję wirusa do bardziej wrażliwej części populacji, a pojedynczy niezdiagnozowany chory może zarazić niewspółmiernie wiele innych osób. Dotychczasowe doświadczenia z pandemią koronawirusa pokazują jednak, że szybka reakcja rządu może pomóc w ograniczeniu skutków wybuchu epidemii. To lekcja do odrobienia zarówno dla Polski, jak i dla innych państw członkowskich Unii Europejskiej, których reakcja była opóźniona.

Premier Morawiecki twierdzi, że rząd rozpoczął przygotowania do epidemii „parę miesięcy” temu, kiedy pierwszy raz usłyszał o problemie 9 stycznia. Nic jednak nie wskazuje na wczesny początek tych przygotowań.

 • 9 stycznia – w Głównym Inspektoracie powstaje zespół monitorujący sytuację epidemiologiczną.
   
 • 23 lutego – GIS zaleca wstrzymanie się z wyjazdami do Włoch. Jednak był to ostatni dzień ferii zimowych w Polsce i wiele osób wracało już z wyjazdów na narty do Włoch. Nie zostały sprawdzone na lotniskach ani granicach.
   
 • 4 marca – pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce.
   
 • 10 marca – posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
   
 • 11 marca – Mateusz Morawiecki ogłasza zamknięcie szkół i uczelni na dwa tygodnie.
   
 • 13 marca – rząd wprowadza stan zagrożenia epidemiologicznego, zamyka granice i ogranicza działalność galerii handlowych, restauracji i miejsc rozrywki.
   
 • 14 marca – początek akcji „Lot do domu”.

Najsprawniej na świecie odpowiedział na epidemię Tajwan, nauczony doświadczeniami z epidemią SARS w 2003 roku. W efekcie pomimo bliskiego położenia i ścisłych kontaktów z Chinami kraj ten wciąż panuje nad epidemią. Takiej odpowiedzi zabrakło nie tylko Polsce, lecz także innym państwom członkowskim UE.

31 grudnia – Chiny po raz pierwszy informują WHO o przypadkach zapalenia płuc o nieznanej przyczynie. Tajwan rozpoczyna sprawdzanie pasażerów przybywających z Wuhanu pod kątem gorączki i objawów zapalenia płuc.

20 stycznia – 3 dni przed zamknięciem Wuhanu i pierwszym spotkaniem WHO w tej sprawie, Tajwan uruchamia Centralne Centrum Dowodzenia Epidemiologicznego (zanim jeszcze wykryto jakikolwiek przypadek zarażenia w tym kraju).

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TVP 1 stwierdził: „Rozpoczęliśmy te przygotowania parę miesięcy temu, kiedy usłyszeliśmy, bodaj 9 stycznia, o przypadkach koronawirusa. Później te przygotowania rosły czy były coraz bardziej zaawansowane, z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień”[1].

Pełna treść artykułu znajduje się w pliku do pobrania poniżej.


[1] Gość Wiadomości, TVP VOD, 18 marca 2020, https://vod.tvp.pl/video/gosc-wiadomosci,18032020,46853727.

Kontakt do autorów:

Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR
[email protected]

Marcin Zieliński, ekonomista FOR
[email protected]