Forum Obywatelskiego Rozwoju

2017-07-28

26 lipca br. w Waszyngtonie odbył się briefing działającej przy amerykańskim Kongresie Helsinki Commission, oficjalnie nazywanej Komisją ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poświęcony demokracji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W spotkaniu wziął udział Marek Tatała, Wiceprezes Zarządu FOR, który przebywał w USA na zaproszenie Center for International Private Enterprise (CIPE).

Poza przedstawicielem FOR w briefingu udział wzięli także Peter Golias (Institute for Economic and Social Reforms, Słowacja), Andras Loke (Transparency International, Węgry), Andrew Wilson (CIPE), Jan Surotchak (International Republican Institute), Jonathan Katz (German Marshall Funds), Erika Schlager (Helsinki Commission), a spotkanie moderowała Martina Hrvolova (CIPE).

W swoim wystąpieniu Marek Tatała skupił się na zagrożeniach dla praworządności w Polsce, a co za tym idzie dla jakości polskiej demokracji. Wyjaśnił, dlaczego tak wiele osób i instytucji słusznie sprzeciwiało się proponowanym przez partię rządzącą zmianom w wymiarze sprawiedliwości, co przyczyniło się do dwóch wet Prezydenta Andrzeja Dudy. Marek Tatała podkreślił, że “Polska ma potencjał bycia inspiracją dla społeczeństw z Europy Wschodniej (m.in. Białorusi, Ukrainy i Rosji) oraz Bałkanów, które chciałyby dążyć do poprawy poziomu życia i większej wolności jednostek. Siła polskiej demokracji powinna stanowić nadal przykład dla tych regionów”. Ostatnie protesty i obrona zasad państwa prawa przed szkodliwymi rozwiązaniami, prowadzącymi do przejęcia politycznej kontroli nad sądami, były jednocześnie walką o jakość polskiej demokracji.

Wystąpienie Marka Tatały

Nagranie z briefingu US Helsinki Commission oraz wystąpienia innych gości są dostępne na stronie Komisji: https://www.csce.gov/international-impact/events/democracy-central-eastern-europe