Forum Obywatelskiego Rozwoju

2016-02-15

Walczył z socjalizmem w pojedynkę, walczył wręcz, twarzą w twarz. Nie wyśmiewał, nie demaskował i nie krytykował socjalizmu jako abstrakcyjnej teorii, ale rozpatrywał go takim, jaki był rzeczywiście propagowany przez jego najbardziej znanych zwolenników. Cierpliwie analizował ich argumenty i propozycje udowadniając niezbicie, że posługują się fałszywymi założeniami, że błędnie rozumują i pragną realizować piękne cele przy pomocy niemądrych i szkodliwych środków. Nigdzie nie znajdziemy bogatszych arsenałów broni, której można użyć przeciwko socjalizmowi niż w broszurach opublikowanych przez Bastiata między rokiem 1848 a 1850. (Encyklopedia Britannica, wyd. 11, 1910 r.)

„Bastiat wniósł nieśmiertelny wkład w obronę ludzkiej wolności” – Ludwig von Mises

„Każdy, kto przeczyta i zrozumie Bastiata, może uważać się za skutecznie i dożywotnio zaszczepionego na protekcjonistyczną chorobę umysłu czy mrzonki o państwie opiekuńczym. Bastiat zabił protekcjonizm i socjalizm po prostu wyśmiewając je” – Henry Hazlitt

* * * * * *
Frédéric Bastiat (1801-1850) – słynny francuski pisarz i polityk, jeden z największych demaskatorów prawdziwego oblicza socjalizmu, zasłynął jako autor pamfletów, w których za pomocą najprostszych przykładów ukazywał absurdalność mitów i teorii ekonomicznych przeciwników wolności gospodarczej. Autor szeregu dzieł, które stanowią podstawę wolnorynkowej myśli ekonomicznej, przez wielu uważany za prekursora Szkoły Austriackiej. Główną prawdą wynikającą z prac Bastiata jest stwierdzenie, iż wolny rynek jest naturalnym źródłem „harmonii ekonomicznej” jednostek tak długo, jak rząd jest ograniczony do ochrony życia, wolności i własności obywateli, a więc ochrony przed kradzieżą lub agresją.

Wszystkie prace zamieszczone w naszych Dziełach zebranych są tłumaczone z oryginalnej wersji językowej, tj. języka francuskiego.
Dzieła zebrane zostały podzielone na dwa tomy. W pierwszym tomie znajdą się następujące dzieła:
Co widać i czego nie widać
Prawo
Państwo
Przeklęty pieniądz
Kapitał i zysk z kapitału
Ekonomiczne sofizmaty cz. 1 i 2

W drugim tomie znajdą się dwie części najważniejszego dzieła Bastiata: Harmonie ekonomiczne cz. 1 i 2.
Na końcu drugiego tomu zamieszczone zostało Kalendarium życia Autora.


Książka dostępna jest TUTAJ