Forum Obywatelskiego Rozwoju

Forum Obywatelskiego Rozwoju
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych,
oraz Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego

zapraszają na prelekcję US Economy: Bad policies produce bad results, którą wygłosi Senator Phil Gramm

– ekonomista, który przez 24 lata służył w Izbie Reprezentantów oraz Senacie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, był przewodniczącym senackiej Komisji Bankowej oraz przez 9 lat pełnił funkcję Wiceprezesa UBS. Senator Gramm jest obecnie Wiceprezesem firmy Lone Star Global Acquisitions.


Data: 25 września 2014; 11:30 – 13:00
Miejsce: Aula, Stary BUW, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście 26/28

Moderator: prof. dr hab. Leszek Balcerowicz
przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju

Powitanie: prof. dr hab. Bohdan Szklarski
dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego

Wprowadzenie: dr Christopher A. Hartwell
prezes CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

Wykład wygłoszony zostanie w języku angielskim.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Relacje ze spotkania:

Phil Gramm: zła polityka szkodzi amerykańskiej gospodarce, wyborcza.biz

Philip Gramm (ur. 08.07.1942) jest amerykańskim ekonomistą i politykiem, który zasiadał w Kongresie USA z ramienia partii demokratycznej, a później także republikańskiej. Służył również jako Senator reprezentujący Teksas.

Senator Gramm przez sześć lat zasiadał w Izbie Deputowanych, a przez osiemnaście lat w Senacie USA. Był inicjatorem i twórcą tak ważnych ustaw, jak Budżet Gramm-Latta (dzięki któremu obniżone zostały wydatki federalne, wzrosły wydatki na obronę narodową i usankcjonowane zostały obniżki podatków zaproponowane przez prezydenta Reagana), czy Ustawy Gramm-Rudman, w której po raz pierwszy znalazł się wiążący zapis dotyczący ograniczenia wydatków federalnych. Jako przewodniczący Komitetu ds. Bankowości, Senator Gramm doprowadził do przyjęcia aktów modernizujących prawo dotyczące bankowości, ubezpieczeń i papierów wartościowych, które czekało na zmiany od 60 lat. Ustawa Gramm-Leach-Bliley pozwalała bankom, firmom ubezpieczeniowym i handlującym papierami wartościowymi na łączenie się w ramach holdingów finansowych. Ustawa Dodd-Frank rozszerzyła ten akt, zobowiązując systemowo ważne pozabankowe instytucje finansowe do przyjęcia statusu holdingu finansowego.

Po zakończeniu pracy w Senacie w 2002 roku, Senator Gramm został zatrudniony w banku UBS jako zastępca prezesa sekcji banku inwestycyjnego. W UBS jego głównym zadaniem był strategiczny, ekonomiczny i polityczny konsulting dla największych korporacyjnych oraz państwowych firm na całym świecie. Nadzorował wejście na giełdę w Korei tak ważnych graczy jak Visa, Bank of China, China Merchants Bank, czy LG Phillips. Odegrał też kluczową rolę w dalszej emisji akcji Przemysłowego i Komercyjnego Banku Chin oraz w prywatyzacji koncernu Telstra w Australii. W 2012 roku zrezygnował z pozycji wiceprezesa banku UBS, pozostał jednak z nim związany jako konsultant. Jest również Starszym Partnerem w US Policy Metrics, gdzie nadzoruje zespół ds. polityki.

Phill Gramm posiada doktorat Uniwersytetu Georgii z ekonomii, przedmiotu, który wykładał przez 12 lat (od 1967 do 1978) na Uniwersytecie A&M w Teksasie. Jest autorem licznych artykułów i książek o różnorodnej tematyce – od teorii monetarnej, do własności prywatnej i ekonomii wydobycia surowców naturalnych. Gramm założył również firmę konsultingową Gramm & Associates (1971-1978).

Jego żoną jest dr Wendy Lee Gramm, która za czasów prezydentów Reagana i Busha była przewodniczącą federalnej komisji regulującej kontrakty futures zawierane na rynkach towarowych. Mają dwóch synów: Marshalla i Jeffa, a także czworo wnuków – Caroline, Willa, Joshuę i Gilberta.