Forum Obywatelskiego Rozwoju

Aktualizacja, 13 maja 2014 r.

Podejmujmy mądre wybory – 25 maja nie zagłosujemy na polityka, który zagłosował za przejęciem oszczędności emerytalnych Polaków

W drugiej połowie listopada ubiegłego roku, jako inicjatorzy kampanii NieZaglosuje.pl, zaapelowaliśmy do parlamentarzystów o głosowanie przeciw niekorzystnej dla obywateli ustawie, na mocy której oszczędności emerytalne 16 milionów Polaków zgromadzone w II filarze zostały przejęte. My, przedstawiciele młodego pokolenia, obiecaliśmy, że nie zagłosujemy na polityka, który zagłosuje za tymi szkodliwymi zmianami. Teraz nadszedł czas żeby słowa dotrzymać.

Wśród kandydatów do Europarlamentu znalazły się 42 osoby, które figurują na czarnej liście NieZaglosuje.pl. Osoby te zostały przedstawione na załączonej INFOGRAFICE.

Zobacz pierwszy z trzech najnowszych spotów kampanii NieZaglosuje.pl: „Podejmujmy mądre wybory”

Politycy, którzy przegłosowali tę szkodliwą i wątpliwą konstytucyjnie ustawę, liczą na naszą krótką pamięć i brak wytrwałości. Rzeczywiście, do tej pory nikt nie rozliczał polityków z ich decyzji, dlatego często nie respektowali oni podstawowych praw danych nam przez Konstytucję. To z tego powodu mamy w Polsce tyle złego prawa. Nasza inicjatywa zmierza do tego, aby się temu skutecznie przeciwstawić. Wspólnie poszerzmy grono ludzi, którzy politykom psującym prawo mówią „nie”.

Zachęcamy wszystkich obywateli, aby w najbliższych wyborach do Europarlamentu, które odbędą się 25 maja 2014, pokazali, że obchodzi ich, jakie decyzje są podejmowane w ich imieniu przez polityków oraz jakie są tego konsekwencje. Apelujemy o sprawdzenie swojego kandydata i świadome głosowanie. Podejmujmy mądre wybory!

Infografiki oraz „czarna lista” z kandydatami z poszczególnych okręgów wyborczych, znajdują się na stronie: http://niezaglosuje.pl/czarnalista-pe/


Aktualizacja, 7.01.2014

Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy kampanii NieZaglosuje.pl,

w drugiej połowie listopada zaapelowaliśmy do parlamentarzystów o głosowanie przeciw szkodliwej ustawie, na mocy której 16 milionów Polaków zostanie wywłaszczonych ze swoich oszczędności zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych. W krótkim czasie poparło i zaangażowało się w nasze działania kilkanaście tysięcy osób.

Dzięki specjalnej aplikacji do posłów trafiło ponad 250 tysięcy maili, w których deklarowaliśmy, że w najbliższych wyborach nie zagłosujemy na polityków, którzy poprą te szkodliwe zmiany. Mimo to, większość posłów (232), jak i senatorów (57), zagłosowała za przyjęciem ustawy. Na stronie NieZaglosuje.pl znajdziecie pełną listę nazwisk tych parlamentarzystów. Pomimo poważnych zastrzeżeń konstytucyjnych, pod ustawą podpisał się Prezydent.

Dzięki Wam i Waszemu zaangażowaniu głos ludzi, którym nieobojętne są decyzje polityków, jest słyszalny w parlamencie, mediach tradycyjnych i społecznościowych oraz w codziennych rozmowach.

Politycy, którzy przegłosowali tę fatalną i łamiącą Konstytucję ustawę, liczą na naszą krótką pamięć i brak wytrwałości. Rzeczywiście, do tej pory często tak bywało i dlatego Konstytucja tak niewiele znaczyła. To z tego powodu mamy w Polsce tyle złego prawa. Nasza inicjatywa zmierza do tego, aby się temu skutecznie przeciwstawić. Wspólnie poszerzymy grono ludzi, którzy politykom psującym prawo mówią „nie”.

Liczymy na Wasze zaangażowanie w kolejne inicjatywy, o których będziemy na bieżąco informować. Patrzmy na ręce politykom, którzy jednym przyciskiem decydują o naszych sprawach Zostajemy w kontakcie poprzez profil NieZaglosuje.pl na Facebooku. Śledźcie i włączajcie się w nasze kolejne działania oraz zaproście do dyskusji swoich znajomych. Pokażcie, że obchodzi Was, jakie decyzje są podejmowane w naszym imieniu przez polityków oraz jakie są ich konsekwencje.

Hasło „Nie zagłosuję na polityka, który zagłosuje za niekorzystnymi propozycjami” pozostaje aktualne przy wszystkich kolejnych wyborach.


Aktualizacja, 12.12.2013 r.

19.11.2013 r. na posiedzeniu rządu przyjęty został projekt dotyczący zmian w systemie emerytalnym.

6 grudnia odbyło się głosowanie nad ustawą w Sejmie, a już 11.12.2013 r. Senat przyjął projekt zmian. Według wielu wybitnych prawników zmiany te budzą zastrzeżenia co do zgodności z Konstytucją, dlatego wierzymy, że prezydent jako osoba odpowiedzialna za przestrzeganie Konstytucji, nie podpisze ustawy.

Zachęcamy do przyłączenia się do naszej akcji. Jest jeszcze czas na wycofanie się z destrukcji ważnej części systemu emerytalnego i z naruszania w sposób drastyczny ustawy zasadniczej.

Zobacz listę posłów i senatorów, którzy zagłosowali za nacjonalizacją Twoich oszczędności

Zaproponowane zmiany oznaczają konfiskatę oszczędności emerytalnych Polaków. My, przedstawiciele młodego pokolenia chcemy te drastyczne działania powstrzymać. Zachęcamy do przyłączenia się do naszej inicjatywy NieZaglosuje.pl.

NieZaglosuje.pl to akcja organizacji i osób indywidualnych z całej Polski, które wspólnie podpisują się pod apelem do posłów, senatorów i prezydenta o głosowanie przeciw ustawie, na mocy której oszczędności 16 milionów Polaków zostaną przeniesione z OFE do ZUS.

Hasło akcji: „Jeśli zagłosujesz za przejęciem oszczędności emerytalnych, nie zagłosuję na Ciebie w najbliższych wyborach” odnosi się do parlamentarzystów i przypomina, że obywatele obserwują decyzje swoich przedstawicieli, a następnie wystawią im ocenę przy urnie wyborczej.

Apel został wysłany 20 listopada br. drogą mailową do wszystkich posłów, a następnie opublikowany na stronie internetowej NieZaglosuje.pl oraz na profilu na Facebooku o tej samej nazwie. Pod apelem będą zbierane podpisy kolejnych organizacji i osób indywidualnych.

Dołącz do nas już dziś! Wyraź swój sprzeciw wobec manipulacji polityków. Możesz to zrobić m.in. poprzez przesłanie na adres: [email protected] zdjęcia z wysokością oszczędności, które odbiorą Tobie i Twojej rodzinie politycy, głosując za zmianami w systemie emerytalnym. Obliczysz to dzięki załączonej infografice. Zapraszamy również kolejne organizacje do podpisywania się pod apelem.

Na stronie http://www.NieZaglosuje.pl/apel udostępniona została innowacyjna aplikacja, która pozwala każdemu w prosty sposób wysłać mailem głos sprzeciwu do posła w danym okręgu wyborczym, znaleźć numer telefonu do jego biura czy adres konta na Facebooku i Twitterze, jeśli dany polityk posiada. Prosta aplikacja pozwala zlokalizować właściwy okręg wyborczy po wpisaniu swojego kodu pocztowego.

Poprzyj apel – kliknij, by napisać do posła

*Organizacje i poszczególne osoby, które podpiszą się pod apelem do posłów, mogą różnić się w swoich poglądach na inne zapisy ustawy lub rekomendowane zmiany w systemie emerytalnym. Łączy je jednak sprzeciw wobec przyjęcia ustawy w proponowanym kształcie oraz wobec nacjonalizacji oszczędności zgromadzonych przez Polaków w otwartych funduszach emerytalnych (zarówno przejęcia przez ZUS ponad połowy aktywów OFE jak i stopniowej nacjonalizacji środków zgromadzonych w OFE na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego).

Do tej pory apel poparli:

 1. Business Centre Club
 2. Forum Młodych Lewiatan
 3. Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR)
 4. Fundacja Forum Europejskie
 5. Fundacja Sapere Aude
 6. Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości
 7. Koło Naukowe Inwestorów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie
 8. Koło Naukowe Libertas et Lex Uniwersytetu Warszawskiego
 9. Koło Naukowe Public Relations WE Uniwersytetu Gdańskiego
 10. Koło Naukowe Rynku Kapitałowego INDEX Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
 11. Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego (KOBE)
 12. Liberte!
 13. Projekt: Polska
 14. Ruch Społeczny Obrony Mieszkańców
 15. Stowarzyszenie KoLiber
 16. Stowarzyszenie Libertariańskie
 17. Stowarzyszenie Młodzi dla Polski
 18. Studenckie Koło Giełdowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
 19. Studenckie Koło Naukowe Bankowości na UE w Poznaniu
 20. Studenckie Koło Naukowe Zarządzania w Sporcie, Szkoła Główna Handlowa

Informacje o możliwości wsparcia i dołączenia się do akcji dostępne są na: facebook.com/niezaglosujepl.

W mediach:

Natemat.pl: „Mam 31 lat, zabiorą mi 5 tys. złotych”. Młodzi piszą do polityków w sprawie OFE i grożą, że nie będą na nich głosować

Natemat.pl: NieZaglosuje.pl uderza spotem w Rostowskiego i publikuje „czarną listę kandydatów”

Więcej:

Oświadczenie FOR ws. opinii prawnej prof. Marka Chmaja na temat zmian w systemie emerytalnym