Forum Obywatelskiego Rozwoju

2014-04-17

Dzisiaj (17 kwietnia 2014 r.) Cato Institute ogłosił, że prof. Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów RP, założyciel i przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, otrzyma nagrodę Miltona Friedmana za Promowanie Wolności (2014 Milton Friedman Prize for Advancing Liberty). Nagroda przyznawana jest co dwa lata.

W komunikacie Cato Institue przypomina, że prof. Leszek Balcerowicz jest powszechnie znany dzięki roli jaką odegrał w transformacji gospodarczej w Polsce.

„Wkład Leszka Balcerowicza w rozwój wolnego rynku w Europie Wschodniej jest nie do przecenienia”, powiedział dyrektor generalny Cato Institute – John Allison. „Polska stała się wzorem dla innych krajów, jak przechodzić od socjalizmu do gospodarki opartej na indywidualnej odpowiedzialności i praworządności.” – dodaje.

Leszek Balcerowicz jest autorem książek i wielu publikacji naukowych. Ostatnia książka pod jego redakcją „Odkrywając wolność”, stała się w Polsce bestsellerem. Znaleźć w niej można m.in. esej Miltona Friedmana.

Ustanowiona w 2002 roku, a przyznawana co dwa lata, nagroda Miltona Friedmana za Promowanie Wolności, to jedno z najważniejszych międzynarodowych wyróżnień przyznawanych za istotny wkład w działania na rzecz wolności. Nagroda zostanie wręczona 21 maja 2014 roku podczas uroczystej gali w Nowym Jorku. Przemówienie podczas gali wygłosi Garri Kasparow, były mistrz świata w szachach, jeden z liderów rosyjskiej opozycji, działacz na rzecz praw człowieka.

W poprzednich latach nagrodzeni zostali: chiński ekonomista Mao Yushi; irański pisarz i dziennikarz Akbar Ganji; przywódca wenezuelskiego ruchu na rzecz demokracji Yon Goicoechei; były premier Estonii Mart Laar; peruwiański ekonomista Hernando de Soto i brytyjski ekonomista Peter Bauer.

W skład międzynarodowej komisji przyznającej nagrodę wchodzą:

• John A. Allison, prezes i dyrektor generalny Cato Institute;
• David Friedman, profesor prawa, Uniwersytet Santa Clara;
• Giancarlo Ibarguen, członek rady nadzorczej, Uniwersytet Francisco Marroquina, Gwatemala;
• Václav Klaus, Cato Institute, były prezydent Republiki Czeskiej;
• Mao Yushi, chiński ekonomista; laureat Nagrody Miltona Friedmana w 2012 r.;
• Leo Melamed, prezes honorowy CME Group,  prezes Melamed & Associate
• Mary Anastasia O’Grady, The Wall Street Journal;
• Parth Shah, założyciel i przewodniczący Centre for Civil Society, Indie;
• Vernon L. Smith, laureat Nagrody Nobla, profesor ekonomii i prawa, Uniwersytet Chapmana.

Cato Institute to amerykański think tank założony w 1977 roku. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniach dotyczących polityki gospodarczej, wolności jednostki, ograniczonego państwa, wolnego rynku i pokoju. Jest organizacją pozarządową niezwiązania z żadną partią polityczną.

Milton Friedman (1912-2006) – syn żydowskich imigrantów, obok Keynesa najsłynniejszy i jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów minionego wieku. Powszechnie uważany jest za ojca monetaryzmu oraz czołowego reprezentanta tzw. szkoły chicagowskiej. Laureat Nagrody Nobla (1976) w dziedzinie ekonomii. Ze względu na wkład w teorię ekonomii oraz działalność publiczną jego nazwisko zostało utożsamione z walką o wolności osobiste i ograniczenie roli rządu w społeczeństwie. Jego publikacje były inspiracją przy wolnościowych przemianach w wielu krajach świata, w tym Polski. Od 2002 r. co dwa lata przyznawana jest Nagroda Miltona Friedmana za Promowanie Wolności (The Milton Friedman Prize for Advancing Liberty). Do końca uważał, że wolność nie jest darem danym raz na zawsze, lecz ciągle trzeba o nią zabiegać.

Podobne nagrody:

  • W 1992 roku prof. Balcerowicz jako pierwszy przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej, został wyróżniony prestiżową nagrodą Ludwika Erharda,
  • W roku 2001 został wyróżniony, przyznawaną po raz pierwszy, Nagrodą Friedricha Augusta von Hayeka.

Zobacz wszystkie nagrody prof. Leszka Balcerowicza