Forum Obywatelskiego Rozwoju

14 marca 2014 r. prof. Leszek Balcerowicz został odznaczony Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej II Klasy, nadanym przez Prezydenta Estonii, Toomasa Hendrika Ilvesa.

Odznaczenie zostało przyznane za całokształt dokonań prof. Leszka Balcerowicza jako autora reform i inicjatora transformacji w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Władze Republiki Estonii w szczególności doceniły wiedzę i odwagę podejmowania kroków uzdrawiających własne państwo, a także wysiłek i współuczestnictwo w demokratycznych zmianach w Europie, a tym samym wkład w bardzo dobre, przyjazne relacje estońsko-polskie.

„Dzięki takim ludziom jak Profesor Leszek Balcerowicz te doskonałe relacje pomiędzy Estonią i Polską, wiele lat po transformacji, są w ogóle możliwe.” – czytamy w wiadomości przesłanej przez Ambasadę Estonii w Polsce.

Order Krzyża Ziemi Maryjnej (estońska nazwa: Maarjamaa Risti teenetemärk) to odznaczenie ustanowione w 1995 r. przez Lennarta Meri dla uczczenia odzyskanej niepodległości Estonii. Nadawane jest wyłącznie cudzoziemcom za wkład w przyjazne relacje z Republiką Estońską.

Order został zorganizowany według znanego schematu Legii Honorowej: ma 5 klas zasadniczych, od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego, i jedną dodatkową przy klasie I – Krzyż Wielki z łańcuchem (kollaną). Gwiazda I i II klasy jest złota, ośmiopromienna i nosi na sobie oznakę orderu z herbem Estonii dodanym u zbiegu ramion. Order noszony jest na ciemnobłękitnej wstędze.

Do tej pory Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej uhonorowani zostali m.in. Karol XVI Gustaw, Otto von Habsburg, Václav Havel, Algirdas Brazauskas, Jacques Chirac, Elżbieta II, Akihito, Juan Carlos I, Gerhard Schröder, Madeleine Albright, George H. W. Bush, Bill Clinton, Helmut Kohl.

W Polsce orderem odznaczeni zostali m.in.: Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Jolanta Kwaśniewska, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa.

Informacje o Orderze na stronie Prezydenta Estonii:

http://www.president.ee/en/estonia/decorations/decorations.php