Forum Obywatelskiego Rozwoju

6 lutego o godzinie 9:30 w Warszawie w budynku Instytutu Socjologii UW przy ul. Karowej 18 odbyła się inauguracja działań zaplanowanych na 2014 rok przez inicjatywę RAZEM ’89 – ogólnopolską koalicję organizacji pozarządowych (w tym Forum Obywatelskiego Rozwoju), które są zrzeszone w celu wspólnej organizacji obywatelskich obchodów 25-lecia odzyskania wolności.

Spotkanie odbyło się w sali nr 18 im. Stanisława Nowaka – to właśnie tam, 25 lat temu odbyła się ostatnia odprawa strony opozycyjnej przed przejściem do Pałacu Namiestnikowskiego, gdzie 6 lutego 1989 roku rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele opozycji z okresu PRL, m.in.: Władysław Frasyniuk, Janusz Onyszkiewicz, Grażyna Staniszewska, Henryk Wujec.

W trakcie spotkania przedstawiono plany obywatelskich obchodów, które będą trwały przez cały 2014 rok. Wszystkie informacje i wydarzenia związane z inicjatywą RAZEM ‘89 dostępne są na stronie: www.razem89.pl. Na stronie można również zgłosić swoje wydarzenie, do czego gorąco zachęcamy!

Spotkanie zakończyła dyskusja o tym, czy doświadczenie Okrągłego Stołu można wykorzystać na Ukrainie? Głos w tej sprawie zabrali uczestnicy wydarzeń sprzed 25 lat.

O inicjatywie RAZEM ‘89
Inicjatywa powstała pięć lat temu, przy okazji 20. rocznicy odzyskania wolności. Została powołana przez koalicję największych organizacji pozarządowych działających w Polsce i skupiła w 2009 roku ponad 180 organizacji i instytucji. W setkach miejscowości w Polsce 4 czerwca odbyło się Święto Wolności. Ciesząc się wolnością, przypominaliśmy naszą drogę do niej oraz zastanawialiśmy się, jak chcemy i możemy naszą wolność zagospodarować. Także w tym roku, wśród inicjatorów RAZEM ’89 znajdują się m.in.: Forum Obywatelskiego Rozwoju, Fundacja im. Stefana Batorego, Dom Spotkań z Historią, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Projekt: Polska, Fundacja Ośrodka KARTA, Fundacja Wspomagania Wsi, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Rozwoju Wolontariatu, Fundacja Schumana, Szkoła Liderów, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.