Forum Obywatelskiego Rozwoju

Jak możemy przeczytać w Gazecie Wyborczej, poseł Łukasz Gibała złożył interpelację, w której domaga się od Ministra Finansów ujawnienia ekspertyz wskazujących na to, że bez przejęcia oszczędności emerytalnych Polaków z OFE finanse publiczne czekałaby katastrofa. 

Z podobnym wnioskiem, w trybie dostępu do informacji publicznej, wystąpił 3 stycznia 2014 r. Marek Tatała, ekonomista i członek zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zapytał on, czy podczas rozmowy Ministra Mateusza Szczurka z Prezydentem Bronisławem Komorowskim, o której publicznie informowała Minister Irena Wóycicka, Minister Szczurek przekazał Prezydentowi informacje na piśmie o możliwej katastrofie finansów publicznych. Jeśli tak było, Marek Tatała wnioskuje o ich ujawnienie. Jeśli nie, to autor wniosku oczekuje przygotowania w formie pisemnej i udostępnienie informacji, przekazanych wcześniej Prezydentowi.

Zgodnie z ekspertyzą Forum Obywatelskiego Rozwoju, którą Prezydent Bronisław Komorowski otrzymał, nieprawdą jest, że bez zabierania oszczędności Polaków z OFE finansom publicznym grozi jakaś katastrofa. Pokazują to Aleksander Łaszek i prof. Leszek Balcerowicz w artykule „Nie zgódźmy się na kolejną nieprawdę”, opublikowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Przypominamy również, że do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła skarga na bezczynność Ministra Szczurka, który do tej pory nie ujawnił umów podpisanych z prawnikami, którzy przygotowali opinie prawne ws. ustawy emerytalnej. Czy również w tym przypadku Minister Szczurek zamierza ukrywać przed opinią publiczną ważne informacje?

Udostępniamy do pobrania pełen wniosek przesłany 3 stycznia 2014 r. do Ministerstwa Finansów. Zgodnie z ustawą o dostępnie do informacji publicznej, Minister Mateusz Szczurek ma 14 dni na odpowiedź.