Forum Obywatelskiego Rozwoju

Opis projektu

Zbierasz ekipę w przestrzeni publicznej i rozdajesz ultoki w formie paragonu, na których przedstawione są wydatki budżetu państwa w przeliczeniu na jednego obywatela. Celem działania jest szerzenie wiedzy o tym, na co idą pieniądze podatników. 

Scenariusz działania

 1. Wybierz datę i miejsce 
 2. Sprawdź, czy na wydarzenie w wybranym miejscu będziesz potrzebował zgodę na zgromadzenie publiczne lub zgodę na zajęcie pasa ruchu drogowego. W razie wątpliwości sprawdź instrukcję organizaowania zgromadzenia oraz instrukcję uzyskania pozwolenia na zajęcia pasa drogowego (w tym samym pliku).
 3. Zbierz ekipę gotową w tym dniu pojawić się z Tobą (będziesz potrzebował minimum 4 osoby)
 4. Wyślij do lokalnych mediów informację prasową o happeningu (wzór informacji prasowej pod tym linkiem [link]). Sprawdź czy dział komunikacji ma listę mediów w Twojej okolicy (kontakt do działu komunikacji). Jeżeli nie, to sam sporządź potrzebną listę.
 5. Przeczytaj wraz z zespołem opis merytoryczny rachunku od państwa. Ludzie mogą pytać o co chodzi z tym rachunkiem – warto wiedzieć 😉
 6. Zastanów się jeszcze jakie inne działania możesz zrealizwoać przy okazji happeningu (np. rekrutowanie nowych członków do Twojego Klubu) i co do tego będziesz potrzebował (ulotki rekrutacyjne, publikacje FOR itp.)

Środki potrzebne do realizacji:

Ludzie!

Minimum 4 osoby:

 • 2 osoby do zajmowania się stoiskiem z roll-upami (pilnowanie stoiska, udzielanie odpowiedzi zainteresowanym, rozdawanie im ulotek itd.)
 • 2-3 osoby potrzebne do rozdawania ulotek i zachęcania do odwiedzenia stoiska

Rachunki od państwa:

 • Plik pdf rachunku dostęny jest tutaj. Możesz ściągnąć pdf i wydrukwać rachunki. Na jednej kartce A4 mieści się 5 rachunków. Do cięcia przyda się, choć nie jest konieczna, gilotyna. UWAGA! Zaplanuj cięcie rachunków na dzień przed wydarzeniem – zajmuje to sporo czasu, możesz nie zdążyć w dzień happeningu.
 • Ile rachunków będziesz potrzebował? W przeszłości rozdaliśmy na jednym wydarzeniu od 150 do 300 rachunków od państwa.
 • W wyjątkowych sytuacjach Forum może przesłać Ci paczkę rachunków od państwa. Jeżeli uważasz, że sytuacja jest wyjątkowa daj znać koordynatorowi Klubów. Pamiętaj jednak, żę środki Forum są ograniczone. 

Roll-up z rachunkiem i inne materiały:

 • Zarezerwuj u koordynatora Klubów roll-up z rachunkiem od państwa z odpowiednim wyprzedzeniem (zazwyczaj 2 tygodnie). Forum prześle roll-up na podany przez Ciebie adres. Oczekujemy, że odeślesz go z powrotem.
 • W zależności od dostępności materiałów oraz stanu budżetu Forum postaramy sie przesłać Ci paczkę innych materiałów, głównie publikacji Forum, do rozdawania podczas wydarzenia.