Forum Obywatelskiego Rozwoju

„Ile % Wolności w Niepodległości?” to hasło plenerowej prapremiery książki „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów”, zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2012 r. Spotkanie miało miejsce przy pomniku Mikołaja Kopernika w Warszawie, a jego gościem specjalnym był prof. Leszek Balcerowicz.

„Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” to swoista „Biblia Wolności” (1027 stron), zawierająca zbiór znakomitych tekstów myślicieli wolnościowych: od Adama Smitha przez Miltona Friedmana po Leszka Kołakowskiego. Wyboru tekstów dokonał prof. Leszek Balcerowicz – Przewodniczący Rady FOR, który jest również autorem wstępu do książki.

Jak możemy w nim przeczytać: „(…) odróżnijmy wolność jednostki, której poświęcona jest ta książka, od wolności społeczeństwa czy narodu. W tym drugim przypadku mówi się o „niepodległości”, mając na myśli to, że w danym kraju rządzą nie obcy, tylko „swoi”, i pomijając fakt, jak oni to robią, a tym samym jak przedstawia się kwestia indywidualnej wolności i szerzej – warunki życia ludzi.”

Książka „Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów” będzie dostępna w księgarniach od 19 listopada w cenie 24,90 zł.

Kilkaset osób zgromadzonych wokół pomnika Mikołaja Kopernika miało szansę na wygranie promowanej publikacji oraz rozmowę z prof. Leszkiem Balcerowiczem. Na specjalnie przygotowanej tablicy każdy mógł napisać, czym dla niego jest dzisiaj wolność. „Mogę myśleć i mówić, co chcę”, „Wolność to możliwość decydowania o własnym życiu i brania za nie odpowiedzialności”, „Swoboda wyboru” – to tylko niektóre odpowiedzi.

– Nawet w demokracji, którą należy cenić i przy niepodległości, która jest bardzo ważna, trzeba nadal zabiegać o to, aby szeroka, indywidualna wolność pozostała. I to wymaga aktywizacji ludzi. Dobre rzeczy nie spadają jak manna z nieba, trzeba o nie zabiegać. I z myślą o tym zapraszamy do działania na rzecz wolności. – powiedział prof. Leszek Balcerowicz podczas spotkania 11 listopada.

Wspólne świętowanie tego dnia zakończyło zapalenie 50 płomieni wolności, czyli kolorowych lampionów, które poszybowały spod pomnika w kierunku Placu Zamkowego. Całemu wydarzeniu towarzyszyły dźwięki przebojów nawiązujących do idei wolności.

Razem pokazaliśmy, że Święto Niepodległości to idealna okazja do rozmowy o tym, co istotne w naszym życiu – wolności i potrzebie codziennego dbania i zabiegania o nią w naszym kraju.

W tym miejscu bardzo dziękujemy Policji za czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem naszego zgromadzenia