Forum Obywatelskiego Rozwoju

List Prezesa Fundacji FOR – Andrzeja Krajewskiego do Tomasza Tomczykiewicza – Przewodniczącego klubu parlamentarnego PO RP


Warszawa, 16.03.2011 r.


Szanowny Panie Przewodniczący,

Podczas dzisiejszej rozmowy z red. Janem Wróblem w TOK FM był Pan łaskaw powiedzieć:

„Ja przypomnę – taki system nie funkcjonuje w żadnym państwie, wszystkie zrobiły korektę tego systemu już rok czy dwa lata temu, u nas jeszcze ta składka jest największa. My chcemy po prostu to uzdrowić, bo jest dość taka kuriozalna sytuacja, można by to porównać do domowego budżetu w sytuacji, gdzie od wielu lat robimy lokatę jakoś ze swoich zarobków, nagle tych zarobków trochę brakuje, a my na siłę lokujemy pieniądze, a jednocześnie bierzemy kredyt (…)”

Niestety, Pańska wypowiedź wprowadziła słuchaczy w błąd.

Po pierwsze, korekty systemu, i to z reguły mające postać przejściowego, a nie trwałego obniżenia składek do emerytalnego systemu kapitałowego, dotyczyły krajów, które znalazły się w głębokiej recesji, podczas gdy Polska odnotowała w tym czasie wzrost gospodarczy, być może znany Panu z określenia „zielona wyspa” wobec polskiej gospodarki w 2009 r.

Po drugie, składka w polskim systemie emerytur kapitałowych nie jest największa, bo na Słowacji wynosi ona 9 proc., a w Polsce – 7,3 proc.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w załączonych opracowaniach FOR, które prof. Leszek Balcerowicz przedstawił na konferencji prasowej wczoraj, tj. 15 marca br.

I jeszcze jedno: także porównanie do gospodarstwa domowego, którego Pan użył, jest mylące. Kiedy w budżecie domowym brakuje zarobków, to przede wszystkim patrzymy, czy można mniej wydawać utrzymując oszczędzanie na emeryturę, a dopiero potem bierzemy kredyt.

Z poważaniem,

Andrzej Krajewski
Prezes FOR

Załączniki:

1. Emerytalne systemy kapitałowe w innych krajach.

2. Bliski przypadek – Słowacja.