Forum Obywatelskiego Rozwoju

 

 
Zobacz komiks „Rodzina Toti na emeryturze”
 

Warsztaty twórcze z Panem Toti
 
„Warsztaty twórcze z Panem Toti” zagoszczą 7 listopada na Targach Książki w Krakowie. Adresowane są do dzieci w wieku: od 5 do10 lat. Zajęcia prowadzone będą w trzech blokach tematycznych: o godzinie 11.00 ”Od pomysłu do książki”, o godzinie 12.15 „Jak stworzyć bohatera”, o godzinie 13.30 „Prototyp książki – makieta”.
 
Warsztaty realizowane będą w oparciu o zagadnienia:
 
OD POMYSŁU DO KSIĄŻKI:
skarbnica pomysłów – wyobraźnia, bohater – klucz do fabuły, otoczenie bohatera – świat bajki,
relacje bohatera z innymi postaciami, motyw – początek opowieści, plan – forma pomagająca objąć całość, znaczenie elementów edukacyjnych i wychowawczych.
 
JAK STWORZYĆ BOHATERA:
wyobraźnia – worek bez dna, bohater – czerpanie z doświadczeń, bohater – użyj fantazji, powłoka zewnętrza, to nie wszystko, opis charakterologiczny, nawyki i przyzwyczajenia, cechy determinują zachowanie.
 
PROTOTYP KSIĄŻKI – MAKIETA:
tekst i ilustracje – materiał na książkę, z czego składa się książka, format książki i ilość stron – zależności, łamanie kija, czy tekstu, ilustracja – przyjemność dla oczu, nagroda dla czytelnika . korektor – strażnik poprawności.
 
Wiedza teoretyczna przekazywana będzie w oparciu o materiał multimedialny i prezentowane plansze. Zagadki wplecione w pogadankę zaktywizują koncentrację dziecka, wspomagając zapamiętanie i utrwalenie zdobytej wiedzy. W części praktycznej warsztatów dzieci pracować będą na przygotowanym materiale graficznym. Działania twórcze dadzą możliwość zastosowania zdobytej wiedzy, a zagadnienia do realizacji pobudzą wyobraźnię i kreację twórczą. Uczestnicy warsztatów wybiorą odpowiednią dla siebie formę wyrazu, pracując w grupie ilustratorów lub literatów. W czasie „burzy mózgów” stworzą fabułę bajki, wykreują nowego bohatera pędzlem
lub piórem, a także wspólnie zaprojektują i wykonają makietę książki.
 
Partner warsztatów – firma Patio, producent artykułów szkolnych i materiałów plastycznych marki Colorino – wyposaży dzieci we wszelkie potrzebne materiały plastyczne do pracy, jak również obdarzy upominkami uczestników warsztatów twórczych z Panem Toti.
 
W trakcie trwania warsztatów wszyscy chętni mogą zostać przyjaciółmi Pan Totiego, wkładając głowę w makietę i pstrykając zdjęcie. Po zakończeniu warsztatów, od godziny 15 do 16 autorka książek o Panu Totim będzie gościem stoiska wydawnictwa Skrzat, gdzie wpisywać będzie dedykacje do książek.
 
Seria książek „Pan Toti”
Pan Toti to człowieczek tak mały, jak paluszek. Mieszka w pniu starego drzewa. Pod podłogą ukrywa kopalnię, w której codziennieszuka skarbów…
 
Książki posiadają ciekawy układ typograficzny. Tekst jest podzielony na małe partie, co zachęca dzieci do lektury i daje im radość z samodzielnego czytania. Postacie występujące w książce, wraz z tytułowym Panem Totim, przedstawiają się na pierwszej stronie. Informują, w jakim kolorze zapisane są ich wypowiedzi. Dzięki temu innowacyjnemu zabiegowi dziecko, czytając dialog, po kolorze poznaje kto mówi. To bez wątpienia dodatkowe ułatwienie dla najmłodszych czytelników.
 
Seria książek „Pan Toti” została wydana przez wydawnictwo Skrzat w styczniu 2010 roku.
Bogaty zestaw recenzji, który pojawił się w mediach świadczyć może o atrakcyjności tej pozycji.
Magazyn dla dzieci „Świerszczyk”, który ma ugruntowana pozycję na rynku, o charakterze opiniotwórczym i bardzo starannie wybiera pozycje księgarskie dla dzieci, poleca serię rodzicom.
„The Times Polska” poświeciło autorce obszerny artykuł, opisujący zaskakujące zjawisko, tak dużego zainteresowania „Panem Totim” wśród dzieci. Popularny magazyn „Przyjaciółka” oznaczył serię „Pana Toti” etykietą „hitu” rekomendując go „do domowej biblioteczki”.
 
Autorka
Autorką książek i warsztatów jest Sorn Gara – na co dzień matka piątki dzieci. Jest zawodowym grafikiem, wolnych chwilach pisze ikony i prowadzi woluntarne warsztaty ikonopisarskie. Dyplom z zakresu Projektowania Graficznego obroniła z wyróżnieniem. Studiowała na dwóch kierunkach pedagogicznych (Edukacja wczesnoszkolna i Edukacja artystyczna) i dzięki temu połączyła wiedzę na temat tego jak kształcić i wychowywać dzieci z atrakcyjna formą plastyczna.
 
Otrzymała wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez ASP w Katowicach i Ministerstwo Kultury, zatytułowanym Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci. Zdobyła II miejsce i wyróżnienie Jacka Fedorowicza w konkursie na Komiks Ekonomiczny zorganizowany przez FOR L. Balcerowicza. Na podstawie komiksu Rodzina Toti na emeryturze przygotowany został konspekt lekcji, wdrażany obecnie do programu nauczania w liceach. Otrzymała Nagrodę Prezydent Miasta Gliwic za pracę teoretyczna dotycząca ikon. Jest laureatką międzynarodowych konkursów: Satyrykon i Uśmiech Chopina.
 
Swoje rysunki i ilustracje prezentowała w Berlinie, dwukrotnie w Nowym Jorku i kilkakrotnie w Warszawie. Ilustracje do jej nowej książki Pan Toti i powódź prezentowane były w Salonie Ilustratorów na Targach książki w Poznaniu i w Warszawie. Autorka jest zapraszana przez szkoły, przedszkola i instytucje kulturalne na spotkania autorskie. Wojewódzki Park Kultury i Rozrywki w Chorzowie zorganizował wakacyjny cyk spotkań autorskich zatytułowanych „Spotkania z Panem Toti”.
 
Na Targach Książki w Krakowie zaprezentowana zostanie nowa książka o Panu Toti wydawnictwa Skrzat – „Pan Toti i powódź”.