Forum Obywatelskiego Rozwoju

2010-10-14

W dn. 14 października br. na łamach Rzeczpospolitej ukazał się kolejny artykuł z cyklu „Monitoring projektów prawa gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przy współpracy Fundacji FOR i Centrum für Europäische Politik (CEP).

Artykuł nawiązuje do analizy pt. Koordynacja polityki gospodarczej, w której eksperci CEP prezentują Komunikat UE z 30 czerwca 2010: Wzmocnienie koordynacji polityki gospodarczej w interesie stabilności, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia – Narzędzia na rzecz silniejszego zarządzania gospodarczego w UE.

Zgodnie z Komunikatem, Unia Europejska ma zyskać uprawnienia do nadzorowania przypadków „zaburzeń równowagi makroekonomicznej” i „Krajowych Programów Reform” w Państwach Członkowskich, a także do koordynowania ich polityk gospodarczych w trakcie „Europejskiego Semestru”. Zreformowany ma zostać również Pakt Stabilności i Wzrostu (SGP).

Według ekspertów CEP, reforma SGP jest uzasadniona, choć niewystarczająca, by uchronić przed groźbą nowego bail-outu. Komisja nie określa jednak procedur postępowania w przypadku niewypłacalności Państw Członkowskich, nie wzywa też do stosowania automatycznych sankcji za naruszenie SGP. Podjęcie obu tych inicjatyw sprawiłoby, że proponowana koordynacja polityk ekonomicznych byłaby zbędna.

Przeczytaj analizę: „Koordynacja polityki gospodarczej

Zobacz artykuł Krzysztofa Szwałka w Rzeczpospolitej: „Komisja Europejska skraca smycz” z dnia 14 października 2010 r.

Inne analizy oraz więcej informacji o projekcie