Forum Obywatelskiego Rozwoju

W dn. 20 sierpnia br. na łamach Rzeczpospolitej ukazał się kolejny artykuł z cyklu „Monitoring projektów prawa gospodarczego Unii Europejskiej” realizowanego przy współpracy Fundacji FOR i Centrum für Europäische Politik (CEP).

Artykuł nawiązuje do analizy pt. „Zwiększenie redukcji emisji CO2 do ponad 20 proc.”, w której eksperci CEP prezentują plany Komisji Europejskiej dotyczące zbadania możliwości podwyższenia celów związanych z poziomem redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2020 z 20 do 30 proc.

Pozytywną stroną tej propozycji, według CEP, jest fakt, że Komisja nie postuluje obecnie dodatkowej redukcji poziomu emisji gazów cieplarnianych ponad uzgodnione już 20 proc. do roku 2020.

Natomiast jej słabą stroną jest pozostawienie przez Komisję otwartej możliwości jednostronnej, dodatkowej redukcji emisji gazów cieplarnianych, przez co akceptuje niemal dwukrotny wzrost kosztów unijnych działań na rzecz klimatu do roku 2020. A unijne podatki związane z emisją gazów oraz działania regulacyjne dotyczące produkcji prowadzą do podwójnego obciążenia, nie dając przy okazji żadnych dodatkowych korzyści dla polityki klimatycznej.
 

Przeczytaj analizę: „Zwiększenie redukcji emisji CO2 do ponad 20 proc.”

Zobacz artykuł Krzysztofa Szwałka w Rzeczpospolitej: „Wysoki koszt braku efektów” z dn. 20 sierpnia 2010 r.

Inne analizy oraz więcej informacji o projekcie