Forum Obywatelskiego Rozwoju

 
Już po raz drugi oddajemy w Wasze ręce antologię komiksów o tematyce ekonomicznej, na którą składają się najlepsze prace zgłoszone na konkurs zorganizowany przez Fundację FOR i Bank Zachodni WBK w 2009 r. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji: uczestnikom tegorocznej edycji konkursu, członkom jury, koordynatorowi projektu, pracownikom i wolontariuszom FOR oraz patronom medialnym konkursu.
 
Celem FOR jest upowszechnianie wiedzy ekonomicznej wśród Polaków oraz obalanie mitów związanych z różnymi jej aspektami. Nie jest to proste zadanie. Aby łatwiej dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi, postanowiliśmy wykorzystać przystępną formę, jaką jest komiks. Chcieliśmy nieść rozrywkę, ale przy okazji wyjaśniać kwestie, które w tradycyjnym ujęciu podręcznikowym mogą dla wielu uczniów i studentów wyglądać na dość skomplikowane.
 
W czerwcu 2008 r. ogłosiliśmy pierwszą edycję konkursu na komiks o tematyce ekonomicznej w siedmiu kategoriach tematycznych: inflacja, oszczędzanie/inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja, płatna/bezpłatna służba zdrowia, płatne/bezpłatne studia wyższe. Druga edycja konkursu z 2009 r. została uzupełniona o animację. Zaproponowaliśmy uczestnikom przygotowanie prac poświęconych: dziurze budżetowej, korzyściom z prowadzenia własnej firmy i trudnościom w jej założeniu, wyjaśnieniu dlaczego warto głosować w wyborach, a także zilustrowaniu hasłu ?Socjalizm czyli gospodarcza droga donikąd?.

W jury konkursu zasiedli: prof. Leszek Balcerowicz , Tomasz Bagiński, Jacek Fedorowicz, Michał Ogórek, Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki ? twórcy Jeża Jerzego, Marek Raczkowski, Antoni Rodowicz i Artur Adamski.

 
Na konkurs wpłynęło ponad 200 prac, a ostatecznie nagrodzone zostały 33 komiksy i 7 animacji. Pula nagród w konkursie wyniosła 35 tys. zł.
 
 
Oficjalne zakończenie konkursu miało miejsce podczas uroczystej gali, która odbyła się 9 marca 2010 r. w księgarni Traffic w Warszawie. Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne w formie kart prepaidowych Banku Zachodniego WBK z logotypami konkursu oraz Fundacji FOR.
 
Pierwsza edycja konkursu na komiks ekonomiczny okazała się sukcesem. Komiksy spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony środowiska nauczycielskiego. Metodycy z Ośrodka Rozwoju Edukacji (dawniej Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) we współpracy z ekonomistami FOR, na bazie najlepszych komiksów opracowali 11 scenariuszy lekcji do wykorzystania podczas zajęć z podstaw przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie. Scenariusze wraz z komiksami zostały wydane na płytach CD i rozesłane razem z antologiami do ponad 1500 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
 
W II edycji antologii komiksów o tematyce ekonomicznej, którą oddajemy w ręce Czytelników, znalazły się wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace konkursowe.
 
Komiksy te wraz z nowymi scenariuszami lekcji i nagrodzonymi w konkursie animacjami zostaną wydane na CD i rozesłane do szkół  na początku nowego roku szkolnego.
 
Wszystkie nagrodzone komiksy i animacje z edycji 2009/2010  są dostępne tutaj.
 
Wszystkie nagrodzone komiksy oraz scenariusze lekcji z edycji 2008/2009 są dostępne tutaj.