Forum Obywatelskiego Rozwoju

W dniu 17 grudnia 2009 r. (czwartek) o godz. 20.10 w HBO odbędzie się premiera filmu Andrzeja Fidyka i Anny Więckowskiej pt. „Balcerowicz. Gra o wszystko”.

Prapremiera filmu miała miejsce 14 grudnia br. podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia przemian gospodarczych w Teatrze Wielkim w Warszawie.

„Balcerowicz. Gra o wszystko” to film o wyzwaniach, przed jakimi stała Polska po 1989 roku i ludziach, którzy odważyli się podjąć grę o nowy kształt polskiej gospodarki, której ceną była przyszłość Polski i jej zdolność do trwałego, gospodarczego wyrwania się z objęć bloku socjalistycznego.

Główną postacią filmu jest profesor Leszek Balcerowicz. Współtwórca planu reform, które stały się podstawą systemu wolnorynkowego. Postać, która do dziś budzi kontrowersje, ale której nikt nie odmawia ogromnej odwagi w podjęciu ewolucyjnych przemian gospodarczo-społecznych.

?Balcerowicz. Gra o wszystko? pokazuje nie tylko polityczny wymiar przemian, ale odsłania też prywatną sferę zmagań Leszka Balcerowicza – z czasem, stresem, atakami przeciwników reform. Film pokazuje nam również zewnętrzną optykę polskich przemian, wypowiadają się m.in. Daniel Fried ? Doradca prezydentów Billa Clintona i George?a W. Busha, Ambasador USA w Polsce w latach 1997?2000, Jerzy Koźmiński ? Ambasador RP w Waszyngtonie w latach 1994?2000, Robert Zoellick ? Prezes Banku Światowego, Zbigniew Brzeziński – Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego prezydenta Jimmy’ego Cartera.

Reżyserem filmu jest wybitny dokumentalista, Andrzej Fidyk, laureat prestiżowych nagród, nominowany m.in. do Nagrody Emmy ? telewizyjnego odpowiednika Oscarów, oraz Anna Więckowska ? nagradzana reżyserka i dziennikarka.

Producentem filmu jest Scorpio Studio, koproducentem HBO Central Europe. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film powstał dzięki wsparciu firmy ENEA S.A.

Zobacz fotosy z filmu „Balcerowicz. Gra o wszystko”

Zobacz zwiastun filmu

Zobacz informację prasową nt. filmu z dnia 9.12.2009

Zobacz informację prasową nt. gali z okazji 20-lecia przemian gospodarczych z dnia 10.12.2009

Przeczytaj o filmie na Onet.pl

Przeczytaj o filmie na Wyborcza.pl