Forum Obywatelskiego Rozwoju

 

Warto wspierać przedsiębiorczość młodych

Dziś rozpoczyna się druga edycja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, największej globalnej inicjatywy promującej ideę przedsiębiorczości wśród młodzieży. Kampania odbywa się równolegle w 88 państwach, a Polska jest jednym z jej liderów.

W ubiegłym roku na terenie naszego kraju 2114 firm, szkół i instytucji zorganizowało 1608 projektów, w których wzięło udział ponad 100 tys. uczestników. Dzięki temu Polska okazała się jednym z kilku najbardziej aktywnych w świecie liderów przedsięwzięcia. Tegoroczna edycja zapowiada jeszcze lepsze statystyki.

Organizatorami polskiej edycji STP są Komitet Honorowy pod przewodnictwem premiera Waldemara Pawlaka oraz Komitet Koordynacyjny, w skład którego wchodzą Forum Młodych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan wraz z PKPP Lewiatan, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja Polska Przedsiębiorcza oraz Fundacja FOR.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest tworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspierającego przedsiębiorcze postawy młodych ludzi i pozwala rozwijać ich kreatywne inicjatywy. Ważne jest, by uwierzyli oni w siebie oraz swoje możliwości i czuli przy tym, że ich pomysły zasługują na uwagę. Kampanię zainicjowali Gordon Brown, premier Wlk. Brytanii oraz Carl Schramm, prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana.
W ramach STP od dziś do końca tygodnia na terenie całego kraju odbędzie się tysiące wydarzeń, które służą realizacji tego celu.

Najbardziej masowy charakter ma projekt ?Otwarta Firma?, który już po raz drugi koordynuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W ubiegłym roku 78 tys. uczniów odwiedziło firmy, by przyjrzeć się ich działalności i zrozumieć, na czym polega istota biznesu. 627 szkół i 1391 firm oraz instytucji wspólnie przeprowadziło 1356 lekcji przedsiębiorczości. Nawiązane przy tej okazji kontakty często zamieniły się w całoroczną współpracę, która wzmacnia praktyczną stronę edukacji ekonomicznej w szkołach.

Dla przedsiębiorców projekt jest znakomitą okazją do budowania pozytywnego wizerunku wśród młodzieży oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymuje zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. Więcej informacji na www.otwarta-firma.junior.org.pl 

Koordynowany przez Fundację FOR projekt Bank Przedsiębiorczych Inicjatyw ma być internetową baza organizacji i instytucji, która prezentuje wszystkie przedsięwzięcia skierowane do młodych, aktywnych ludzi. W jednym miejscu zostaną zgromadzone informacje o ogólnopolskich i lokalnych inicjatywach publicznych oraz prywatnych, których celem jest edukacja dotycząca przedsiębiorczości i pomoc w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej lub zdobywaniu środków jej rozwój. Pierwsze informacje w bazie można znaleźć na www.for.org.pl

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest organizowany przez licznych partnerów tworzących swoisty ruch społeczny. Łączy ich wspólna idea, ale każdy samodzielnie wymyśla i organizuje projekty, które ją wspierają.
Przykładowo: Warszawskie Forum Młodych Lewiatana wraz z Ambasadą Brytyjską organizuje 19 listopada debatę oksfordzką pomiędzy reprezentacjami studentów AGH i UW.  Jej temat ?Unia Europejska to pakt polityczny, bez szans na zapewnienie Europie konkurencyjności w globalnej gospodarce? ma rozwijać wśród studentów umiejętność syntezowania wiedzy zdobytej w trakcie studiów. Więcej informacji na: www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl

Lubelskie Forum Młodych organizuje w Lublinie Noc Przedsiębiorczości dla 40 licealistów. Będzie to w edukacja ekonomiczna połączona ze świetną zabawą. Uczestnicy podczas szkoleń i prezentacji poznają sposoby założenia własnej firmy (z pomocą Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości), wezmą też udział w ćwiczeniach integracyjnych uświadamiających znaczenie pracy w grupie. Ponadto dowiedzą się, na czym polega inwestowanie na giełdzie, a pokaz najciekawszych reklam będzie komentowany w kontekście wyzwań współczesnego marketingu. Z uczniami spotkają się studenci i pracownicy naukowi Wydziału Ekonomicznego UMCS oraz absolwenci SGH. Więcej informacji na: www.lubelskie.tydzienprzedsiebiorczosci.pl
Ciekawy, transgraniczny projekt organizuje Zachodniopomorskie Forum Młodych Lewiatana. Przez najbliższy tydzień kilkuosobowa grupa młodych przedsiębiorców i entuzjastów ze Szczecina będzie odwiedzać Samochodem Przedsiębiorczym wiele miejscowości i szkół po obu stronach Odry i przekonywać, jak ważna dla rozwoju obu społeczeństw jest przedsiębiorczość.
 
Inicjatorzy chcą w ten oryginalny sposób pokazać, że każdy może być przedsiębiorczy i że nie jest to postawa dla wybranych. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony Brandenburdzkiego Uniwersytetu Technicznego, Uniwersytetu Viadrina i Uniwersytetu w Greifswaldzie. Uczelnie te stały się jego partnerami. Więcej informacji na: www.przedsiebiorczosc.szczecin.pl

Jednym z partnerów STP w Polsce jest portal nasza-klasa.pl. Tylko w pierwszym dniu od utworzenia oficjalnego konta na n-k zaproszenie do niego przyjęło ponad 5 000 użytkowników!
Komitet Koordynacyjny ŚTP w Polsce