Forum Obywatelskiego Rozwoju


Otwórzmy firmy? na młodzież

Od 16 do 22 listopada b.r. na całym świecie odbywać się będzie druga edycja Global Etrepreneurship Week – kampania społeczna zachęcająca młodzież do wyboru przedsiębiorczej postawy życiowej. Jednym z najważniejszych projektów w ramach Tygodnia w Polsce jest ?Otwarta firma?. Uczniowie i studenci odbędą liczne wizyty w przedsiębiorstwach, by zapoznać się z zasadami gospodarki wolnorynkowej, poznać specyfikę biznesu i zrozumieć motywacje działania przedsiębiorców. W ubiegłym roku w polskiej edycji GEW uczestniczyło ponad 100 tys. młodych ludzi.

Pierwsza edycja GEW od razu stała się największą globalną kampanią promującą postawy przedsiębiorcze wśród ludzi młodych. Wzięło udział 78 państw, w tym Polska. Dzięki liczbie zaangażowanych  partnerów i zorganizowanych wydarzeń nasz kraj był jednym z jej światowych liderów.

Komitet Koordynacyjny, w skład którego wchodziły Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (jako koordynator główny), Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR oraz Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR zaprosił do współpracy wielu Partnerów. Zaproszenie przyjęły 92 organizacje, organizacje, firmy i instytucje. Razem z ich kooperantami ta koalicja liczyła ponad 253 podmioty. Jeśli jednak uwzględnić także wszystkie szkoły i firmy biorące udział w projekcie ?Otwarta Firma?, partnerów zaangażowanych w organizację Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Polsce było 2144. W przeliczeniu liczby partnerów w stosunku do liczby mieszkańców kraju Polska okazała się najaktywniejszym w świecie organizatorem GEW!

W ramach koordynowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości projektu ?Otwarta firma? 78 tys. dzieci i młodzieży odwiedziło przedsiębiorstwa, by przyjrzeć się ich działalności. 627 szkół i 1391 firm i instytucji wspólnie przeprowadziło 1356 lekcji przedsiębiorczości. Nawiązane przy tej okazji kontakty często zamieniły się w całoroczną współpracę, która wzmacnia praktyczną stronę edukacji ekonomicznej w szkołach.

Podobnie jak w rok temu organizację GEW w Polsce wspiera Komitet Honorowy na czele z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Członkami Komitetu są m.in. Aleksander Grad, Katarzyna Hall, Aleksander Smolar, Irena Eris, Andrzej Blikle, Henryka Bochniarz.

Honorowy Komitet Organizacyjny  apeluje do wszystkich firm w Polsce o aktywny udział w organizacji Tygodnia, a przede wszystkim w projekcie ?Otwarta firma?. Jest to bowiem znakomita okazja do poprawy wizerunku przedsiębiorców w społeczeństwie. Badania wykazują, że im bliższy kontakt mają badani z przedsiębiorcami, tym lepszą mają na ich temat opinię.

Przebieg spotkań zależy od uzgodnień obu stron, jednak warto pamiętać, że ich poziom merytoryczny musi być dostosowany do wieku i wiedzy gości.

Rejestracja zainteresowanych firm:

www.otwarta-firma.junior.org.pl

 Więcej o Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości na:  www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl