Forum Obywatelskiego Rozwoju

 

Mamy skuteczny sposób na prześwietlenie komitetów wyborczych i rozjaśnienie w głowach wyborcom. Nasza propozycja to Latarnik wyborczy!

Wybory do Parlamentu Europejskiego już 7 czerwca. Niestety, jak pokazują badania, jak na razie ogromna większość Polaków nie zamierza wziąć w nich udziału ? zainteresowanie głosowaniem deklaruje tylko 13% z nas, to najmniej w całej Unii Europejskiej! Niewiele wiemy o nadchodzących wyborach, nie znamy kandydatów ze swojego okręgu i nie widzimy związku między swoim życiem i decyzjami, jakie zapadają w Parlamencie Europejskim. Poza tym w Polsce praktycznie brak jest merytorycznej dyskusji o sprawach europejskich. 
 
Latarnik wyborczy ? www.latarnikwyborczy.pl ? to specjalnie opracowane interaktywne narzędzie internetowe, które pozwala wyborcy sprecyzować swoje poglądy polityczne i społeczne, a następnie porównać je z programami poszczególnych komitetów wyborczych startujących w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2009.

Wszystkim sztabom wyborczym zadaliśmy 20 pytań. Dotyczyły one sytuacji i roli Polski w Unii Europejskiej, przyszłości i reform, jakie czekają Unię, najważniejszych problemów współczesnej Europy. Nie obawialiśmy się zapytać polityków o ich opinie dotyczące praw gejów i lesbijek, zniesienia dopłat bezpośrednich do rolnictwa czy wspólnej armii UE. To gorące tematy Europy, niestety nie zawsze Polski.
Teraz czas na to, by wyborcy sprawdzili, do kogo im naprawdę blisko i poczuli, że mogą wybrać kogoś, kto w Parlamencie Europejskim będzie ich naprawdę reprezentował.

?Latarnik wyborczy? to projekt edukacyjny, który ułatwia obywatelom (szczególnie osobom  o niesprecyzowanych poglądach politycznych, np. ludziom młodym) podjęcie decyzji, na którą partię oddać swój głos. Mamy nadzieję, że jego ściśle merytoryczny charakter podniesie poziom dyskusji publicznej związanej z wyborami, uwzględniając tematy niekiedy trudne i kontrowersyjne.

Chcesz mieć jasny wybór w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego? Wejdź na www.latarnikwyborczy.pl!

Projekt Latarnik wyborczy jest elementem społecznej kampanii profrekwencyjnej „Pępek Europy” zainicjowanej przez Koalicję 7czerwca (7czerwca.org.pl), częścią europejskiej sieci ?Vote Match Europe? i prowadzony jest we współpracy z „Gazetą Wyborczą” oraz magazynem europejskim „Cafe Babel”.

Projekt Latarnik Wyborczy nie promuje żadnej partii, koalicji wyborczej czy poglądów politycznych.