Forum Obywatelskiego Rozwoju

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic 13 lutego br. opublikowała kolejną odsłonę corocznego raportu traktującego o wolności słowa i bezpieczeństwie dziennikarzy w krajach na całym świecie ? Press Freedom Index 2008.

Raport zawiera wyniki badań nad wolnością prasy w 98 krajach świata. Autorzy opracowania, starając się ocenić możliwość swobodnego wyrażania opinii w różnych zakątkach globu, skupili się na takich aspektach, jak monopolizacja środków masowego przekazu oraz cenzura i korupcja w mediach. Jednakże wzięto również pod uwagę bardziej szokujące zdarzenia, takie jak ataki, aresztowania, pobicia, porwania, a nawet morderstwa dziennikarzy (tylko w tym roku zabitych zostało na całym świecie 15 żurnalistów). Wreszcie, w raporcie ujęte są także przypadki aresztowań internautów za krytyczne uwagi skierowane pod adresem władzy (Chiny).

Do raportu dołączony jest ranking podsumowujący poziom wolności słowa we wszystkich 173 państwach świata. Tradycyjnie, czołówkę zestawienia stanowią państwa europejskie. Ranking utrzymuje, że największa swoboda wyrażania opinii panuje na Islandii, w Luksemburgu i Norwegii (ex aequo 1. miejsce). W pierwszej dwudziestce spoza Europy znalazły się jedynie Nowa Zelandia i Kanada.
Polska zajęła w zestawieniu 47. miejsce wspólnie z Rumunią, Mauritiusem i Koreą Południową. Odległa pozycja naszego kraju i duży dystans do światowej czołówki może nieco martwić, jednakże w porównaniu z 56. miejscem sprzed roku i 58. w edycji rankingu za rok 2006, wydaje się, że mamy prawo mieć niewielkie powody do zadowolenia.

Swoistą ?czerwoną latarnię? w zestawieniu zajmują kraje objęte reżimami oraz przesiąknięte korupcją: Erytrea, Korea Północna, Turkmenistan oraz Birma. Również miejsca takich potęg gospodarczych, jak Chiny (167.) czy Rosja (141.), pozostawiają wiele miejsca do przemyśleń.

Na stronie internetowej znajduje się pełny raport w języku angielskim oraz ranking z opisem.

                                                                                                                                 – Krzysztof Grynkiewicz