Forum Obywatelskiego Rozwoju


MIĘDZYNARODOWY KONKURS WIEDZY BIZNESOWEJ
?EBC*L CHAMPIONS LEAGUE 2008?

?I Ty możesz zostać Mistrzem Biznesu?

Polak mistrzem świata w konkursie wiedzy biznesowej!

W Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Biznesowej ?EBC*L Champions League 2008?, którego finał odbył się dnia 28 listopada w Wiedniu, złoty medal i tytuł mistrza kompetencji biznesowych ?EBC*L Champion? zdobył Wojciech Misztak, student Wydziału Zarządzania na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, otrzymując I miejsce i atrakcyjną nagrodę pieniężną. W pierwszej nagrodzonej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden finalista z Polski. Był nim Piotr Kusber, student Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Opolskiego.

To dowód na to, iż ?cały świat patrzy na Poznań? nie tylko ze względu na szczyt klimatyczny, ale i ze względu na zdolnego i ambitnego studenta Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W finale konkursu wzięło udział 39 uczestników wyłonionych w krajowych eliminacjach spośród kilkuset osób (uczniów, studentów i pracowników firm) z 8 krajów świata: Austrii, Polski, Węgier, Szwajcarii, Włoch, Chorwacji, Ukrainy i Nigerii.

Uroczystego wręczenia nagród dokonała pani Elisabeth Freismuth, reprezentująca Ministra Nauki i Badań w Austrii, pana dr. Johannesa Hahn?a.

Egzamin konkursowy odbył się w zabytkowych wnętrzach Vienna Business School. Uczestnicy mieli do rozwiązania ?case study? w języku angielskim, w którym należało wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii, finansów i rachunkowości.

Organizatorem ogólnopolskiej części konkursu była wrocławska firma inMedia Polska, Krajowy Reprezentant EBC*L (European Business Competence* Licence) w Polsce.

Fundacja FOR objęła patronat nad tym wydarzeniem.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na www.ebcl.pl/konkurs

Certyfikat EBC*L – kluczem do sukcesu

Udział w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Biznesowej ?EBC*L Champions League? był szansą na zdobycie certyfikatu EBC*L, ogólnoeuropejskiego świadectwa wiedzy ekonomiczno-biznesowej, uznawanego w blisko 30 krajach na świecie.

Dnia 24 października br. przeprowadzony został na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu egzamin półfinałowy Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Biznesowej ?EBC*L Champions League 2008?, którego organizatorem była inMedia Polska, Krajowy Reprezentant Europejskiego Kuratorium Kompetencji Biznesowych, EBC*L (European Business Competence* Licence) w Polsce. W egzaminie tym wzięło udział
30 osób, wyłonionych spośród osób piszących egzamin na etapie regionalnym oraz spośród osób bezpośrednio zarejestrowanych do II etapu, posiadaczy certyfikatów EBC*L.

Zwycięzcami II etapu konkursu EBC*L zostali:

1. Tomasz Góra – Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego
2. Wojciech Misztak – Akademia Ekonomiczna w Poznaniu
3. Piotr Kusber – Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego

W nagrodę otrzymali m.in. ?Bilety do Wiednia? uprawniające do wzięcia udziału w finale Konkursu, który odbędzie się dnia 28 listopada br. Egzamin finałowy będzie polegał na rozwiązaniu tzw. ?case study? w języku angielskim. Do wygrania będzie 1 000 euro.

Mimo, że konkurs został przeprowadzony w Polsce po raz pierwszy cieszył się sporym zainteresowaniem. Do konkursu zarejestrowało się ponad 120 osób (uczniów, studentów i pracowników firm). Uczestnicy eliminacji mieli szansę wykazać się wiedzą z zakresu ekonomii, finansów i prawa spółek handlowych. Egzamin I etapu odbył się 15 maja br. w 13 Centrach Egzaminacyjnych. A były to:

1. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.
2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.
3. Śląska Międzynarodowa Szkoła Handlowa w Katowicach.
4. Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego.
5. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
6. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu.
7. Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
8. Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu.
9. Wyższa Szkoła Biznesu ? National-Louis University w Nowym Sączu.
10. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
11. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
12. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu w Szczecinie.
13. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koninie.

Celem Konkursu EBC*L jest szeroko rozumiana promocja i upowszechnienie w Polsce ujednoliconego w całej Europie standardu nauczania wiedzy ekonomiczno-finansowej. Konkurs ma nie tylko wspierać ideę nauki praktycznej wiedzy biznesowej, ale również ułatwić start na nowoczesnym polskim oraz międzynarodowym rynku pracy.

Nad prawidłową organizacją Konkursu czuwa Europejskie Kuratorium Kompetencji Biznesowych EBC*L
z Prof. Dr. Dr. Gerhardem Ortnerem na czele. Przewodniczącym Kapituły Egzaminacyjnej w Polsce jest dr hab. Józef Dziechciarz, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Honorowy Patronat nad konkursem EBC*L objął dr Alfred Längle, Ambasador Austrii w Polsce oraz Business Centre Club (BCC), zaś Patronem zostało Forum Obywatelskiego Rozwoju-FOR. Partnerem Organizacyjnym została Zachodnia Izba Gospodarcza (ZIG), a Patronem Medialnym ? portal KARIERA.com.pl.