Forum Obywatelskiego Rozwoju

Chcieliśmy serdecznie zaprosić do obejrzenia debaty „Polska dla biednych czy Polska dla bogatych” zorganizowanej przez TVN24 i Fundację FOR, a której partnerem jest Grupa Generali.

Emisja debaty obędzie się w TVN 24 11 października (sobota) zaraz po serwisie informacyjnym o godzinie 11:00

Obejrzyj reklamę…

Obejrzyj całą debatę…

Nagranie debaty odbyło się 29 września w Teatrze Narodowym w Warszawie. W dyskusji udział wzięli wybitni eksperci z dziedziny ekonomii, socjologii oraz siostra Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb i Życie, która opiekuje się ubogimi. Spotkanie poprowadziła dziennikarka TVN i TVN24 Justyna Pochanke.

Celem debaty jest poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Czy mamy w Polsce biedę? Jaki jest jej zasięg, jakie są jej przyczyny? Jak z biedą skutecznie walczyć? Czy rozwój gospodarczy gwarantuje zmniejszanie się obszarów biedy czy też potrzebne są jeszcze dodatkowe działania państwa? A jeśli tak to jakie? Czy polityka państwa może utrwalać uzależnienie od pomocy socjalnej i utrzymywać ludzi w pułapce ubóstwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań starali się znaleźć uczestniczący w debacie eksperci: prof. Jan Winiecki – ekonomista, Ryszard Petru ? główny ekonomista Banku BPH, Elżbieta Tarkowska – socjolog, badająca kulturowe uwarunkowania biedy oraz siostra Małgorzata Chmielewska – przełożona Wspólnoty Chleb i Życie, która opiekuje się biednymi starając się ich usamodzielnić, a nie uzależnić od pomocy państwa. W trakcie debaty została zaprezentowana wypowiedź laureata Nobla – prof. Jamesa Heckmana z Uniwersytetu w Chicago.
Debatę podsumował prof. Leszek Balcerowicz.