Forum Obywatelskiego Rozwoju

Profesor Leszek Balcerowicz został mianowany na nowego szefa rady prestiżowego brukselskiego instytutu badawczego Bruegla.

Decyzja zapadła wczoraj na zgromadzeniu członków instytutu, wśród których jest 16 państw UE (w tym Polska) oraz szereg europejskich i światowych firm.

„Wyjątkowe doświadczenie i reputacja Leszka Balcerowicza będą kluczowe dla kolejnej fazy rozwoju Bruegla” – oświadczył zarządzający na co dzień instytutem dyrektor Jean Pisani-Ferry w komunikacie prasowym.

Balcerowicz zastąpi na stanowisku byłego włoskiego komisarza UE Mario Montiego, który był pierwszym szefem rady Bruegla, piastując to stanowisko od 2005 roku. Monti, który zasiadał w Komisji Europejskiej w latach 1994-2004, ma się teraz w pełni poświęcić pracy na uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

Rada Bruegla, na czele której stanął Balcerowicz, składa się z 11 członków: przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu. Decyduje m.in. o strategii rozwoju i programie badawczym instytutu. Zasiadają w niej m.in. były minister ds. europejskich Jarosław Pietras, który od 1 lipca będzie dyrektorem generalnym w Radzie UE, a także minister finansów Niemiec Thomas Mirow.

Instytut Bruegla powstał w 2005 roku i szybko zdobył sobie reputację jako źródło wiarygodnych, krytycznych analiz polityki Unii Europejskiej, głównie w dziedzinie gospodarki i finansów.

[PAP]

Gratulujemy!