Forum Obywatelskiego Rozwoju

Profesor Leszek Balcerowicz został laureatem nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, przyznawanej przez ambasadę USA w Polsce za zaangażowanie na rzecz wzmocnienia służby publicznej.

Nagroda została wręczona w środę 19 marca 2008 r.

„W krytycznym punkcie zwrotnym historii gospodarczej Polski przekonał Polaków na emigracji, dysponujących stosowną wiedzą i doświadczeniem, by powrócili do Polski i pracowali dla kraju. To właśnie wymiar patriotyzmu profesora Balcerowicza” – uzasadnił ambasador w komunikacie ambasady przesłanym we wtorek PAP. Według ambasadora USA Victora Ashe’a, Profesor Balcerowicz wykazał „wyjątkowe oddanie sprawie szerzenia demokracji i praw człowieka poprzez oświatę i rozwój gospodarczy”.

Nagroda im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego ma przypominać o życiu i dokonaniach legendarnego Kuriera z Warszawy. Ten przydomek pochodzi z czasów II wojny światowej, kiedy Nowak-Jeziorański był łącznikiem między dowództwem Armii Krajowej a polskim rządem na uchodźstwie. Po wojnie przez ćwierć wieku kierował polską sekcją Radia Wolna Europa. Był również doradcą prezydentów – Ronalda Reagana i Jimmy’ego Cartera. W 1975 r. przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i podjął działalność w Kongresie Polonii Amerykańskiej. Zmarł 20 stycznia 2005 r.

Laureatem pierwszej edycji Nagrody był Władysław Bartoszewski.

Gratulujemy!