Forum Obywatelskiego Rozwoju

17 lutego w niedzielę Kosowo ogłosiło niepodległość. W siedzibie Zgromadzenia Kosowa akt niepodległości podpisali: Speaker Jakub Krasniqi, premier Hashim Tai oraz prezydent Fatmir Sejdiu. Akt został poparty jednogłośnie przez 109 członków Zgromadzenia, przy braku głosów ze strony 10 przedstawicieli mniejszości serbskiej, którzy głosowanie zbojkotowali.
Uznanie nowopowstałego państwa deklarują Stany Zjednoczone oraz około 20 państw Unii Europejskiej, w tym Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Stanowczo sprzeciwia się temu Rosja i Serbia. Władzom Rosji nie udało się wymóc, na zwołanej w niedziele Radzie Bezpieczeństwa ONZ, uznania aktu niepodległości Kosowa za niebyły. Polskie władze wstrzymają się z uznaniem nowego państwa do dzisiejszego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Niepodległość Kosowa tworzy nowy precedens, na który w przyszłości będą mogły się powoływać ruchy separatystyczne w innych krajach. Obawia się tego wiele państw, w tym część państw UE (np. Hiszpania, która obawia się uniezależnienia się Kraju Basków i Cypr nie uznający Tureckej Republiki Cypru Północnego). MSZ Federacji Rosyjskiej ogłosił 15 lutego, że ewentualne proklamowanie niepodległości przez Kosowo może zostać uznane za przykład dla Abchazji i Osetii – dwóch zbuntowanych regionów Gruzji, których dążenia niepodległościowe są popierane przez Moskwę.

Źródło: http://www.economist.com/, http://osw.waw.pl/, http://www.tvn24.pl/, http://www.gazeta.pl/