Forum Obywatelskiego Rozwoju

Leonid Hurwicz, ekonomista, który wychowywał się i studiował w Polsce, otrzymał 15 października br., przyznawaną po raz 39-ty, Nagrodę Banku Szwecji w Naukach Ekonomicznych Pamięci Alfreda Nobla. Hurwicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Minnesocie (Minneapolis), został nagrodzony wraz z dwoma innymi ekonomistami amerykańskimi: Erikiem S. Maskinem z Uniwersytetu w Princeton i Rogerem B. Myersonem z Uniwersytetu w Chicago.

Trzej ekonomiści zostali nagrodzeni za prace nad teorią określaną jako „mechanism design theory”. Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie poinformowała w komunikacie, że teoria ta pozwala „odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których rynki funkcjonują źle”. „Pomogła ona określić ekonomistom skuteczne mechanizmy rynkowe, schematy regulacji i procedury wyborów. Dziś „mechanism design theory” odgrywa główną rolę w wielu dziedzinach ekonomii oraz w naukach politycznych” – podano. (PAP)

Leonid Hurwicz jest najstarszym laureatem Nagrody Nobla w historii tego wyróżnienia. Urodził się w 1917 r. w Moskwie. Okres międzywojenny spędził w Warszawie. W 1938 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Wśród swoich licznych wyróżnień posiada tytuł doktora Honoris Causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Posłuchaj wywiadu z laureatem bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji (w jęz. angielskim): http://nobelprize.org/nobel_prizes/economics/laureates/2007/hurwicz-interview.html