"Skutecznie promujemy wolność"

EN

W mediach

 • Rafał Trzeciakowski w debacie Jaka polityka mieszkaniowa dla młodych?, Nowa Konfederacja

  Rafał Trzeciakowski w debacie "Jaka polityka mieszkaniowa dla młodych?", Nowa Konfederacja | 2020-03-10

  O sytuacji w mieszkalnictwie z perspektywy pokolenia ’89 dyskutowali Goście Salonu Dyskusyjnego NK “Jaka polityka mieszkaniowa dla młodych?“.  Wystąpienia wprowadzające przedstawili: dr Jakub Sawulski (Polski Instytut Ekonomiczny):  Rynek mieszkaniowy – perspektywa pokolenia ’89 ; oraz Stefan Sękowski (NK):  Czy młodzi mogą liczyć na więcej? Granice aktywnej polityki mieszkaniowej. Spotkanie poprowadził JakubIBodziony – publicysta i zastępca sekretarza redakcji “Kultury Liberalnej”.

  W dyskusji udział wzięli: dr Irena Herbst (Fundacja Centrum PPP); dr Adam Czerniak (SGH, ekspert Polityki Insight); dr inż. Michał Domińczak (architekt i urbanista); Joanna Erbel (ekspertka ds. mieszkaniowych i autorka książki “Poza własnością”); Marek Wielgo (ekspert ds. mieszkaniowych); Karina Koziej (Polski Związek Firm Deweloperskich); Rafał Trzeciakowski (Forum Obywatelskiego Rozwoju) oraz Patryk Gorgol (prawnik z doświadczeniem w branży nieruchomości).

  więcej
 • Marek Tatała nie wierzy, że ponowne zaostrzenie przepisów cokolwiek zmieni, Radio Kolor

  Marek Tatała nie wierzy, że ponowne zaostrzenie przepisów cokolwiek zmieni, Radio Kolor | 2020-03-10

  "To nic nie da"

  Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju, który przez lata walczył o zniesienie zakazu spożywania alkoholu nad Wisłą nie wierzy, że ponowne zaostrzenie przepisów cokolwiek zmieni. 

  - Ja pamiętam czasy, kiedy spożywanie alkoholu było tam nielegalne i też był hałas, też pojawiały się śmieci, też pojawiało się bardzo dużo złych zachowań, które zresztą sam też potępiałem. Więc sama walka z zakazem tego nie zmieni - mówi Radiu Kolor Marek Tatała. 

  więcej
 • Aleksander Łaszek: Mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania, Rzeczpospolita

  Aleksander Łaszek: Mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania, Rzeczpospolita | 2020-03-08

  – Dane o zmianach struktury firm w Polsce sugerują, że mikroprzedsiębiorstwom coraz trudniej urosnąć jest do rozmiarów małych, a potem średnich, więc ograniczają się do trwania – ocenia dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. Według niego ma to związek z częstymi w ostatnich latach zmianami prawa, ale też zmianami w sądownictwie. – Istnieje literatura wiążąca wielkość przedsiębiorstw z szeroko rozumianą praworządnością. To zrozumiałe: jeśli prawo się często zmienia, jego jakość jest niska a sądy są nieefektywne, to lepiej pozostać małą, elastyczną firmą – tłumaczy.

  Jak podkreśla, nie jest przypadkiem, że wśród krajów strefy euro nadreprezentację mikrofirm widać w Grecji i Włoszech. Zwraca też uwagę na opresyjność administracji. – Największe firmy nie obawiają się kontroli, bo mają sztaby prawników, które dbają o to, by działały w zgodzie z przepisami. W mikrofirmach kontrolerzy nie mają czego szukać. Po przekroczeniu pewnego progu wielkości, firma staje się jednak widoczna dla administracji – ocenia Łaszek.

  więcej
 • Marek Tatała o ponownym wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu na bulwarach, Gazeta Wyborcza Warszawa

  Marek Tatała o ponownym wprowadzeniu zakazu spożywania alkoholu na bulwarach, Gazeta Wyborcza Warszawa | 2020-03-07

  – Wprowadzenie zakazu na bulwarach nic nie zmieni, bo kiedy obowiązywał, również działo się tam wiele złych rzeczy, a miasto nie poprawiało infrastruktury, argumentując, że na schodkach nie wolno pić alkoholu – komentuje Marek Tatała.

  więcej
 • Leszek Balcerowicz o transformacji: Przyspieszyłbym reformę podatkową, Onet

  Leszek Balcerowicz o transformacji: Przyspieszyłbym reformę podatkową, Onet | 2020-01-02

  Co zdaniem Balcerowicza było największym problemem w 1989 r.? - Odziedziczona po poprzednikach inflacja brała się z tego, że w końcówce PRL coraz bardziej brakowało pieniędzy w budżecie i w rosnącym stopniu wydatki były pokrywane z tego, co potocznie się zwie drukowaniem pieniędzy. To negatywnie odróżniało Polskę np. od Czechosłowacji, gdzie inflacja była na poziomie 10 proc. rocznie., czy Węgier (30 proc. rocznie). A u nas w drugiej połowie 1989. było 20-30 proc. miesięcznie! Takie finansowanie budżetu u schyłku socjalizmu było pochodną wielkiej presji na wzrost płac, która z kolei była ubocznym efektem dążenia do zmiany systemu - mówi w rozmowie z gazetą.

  więcej
 • Plan Balcerowicza - Dobry plan w odpowiedzi na złe czasy, Rzeczpospolita

  Plan Balcerowicza - "Dobry plan w odpowiedzi na złe czasy", Rzeczpospolita | 2020-01-02

  Każdy kraj bloku wschodniego inaczej przechodził trudną drogę od socjalizmu do wolnego rynku. Ale to Polska wyszła na prostą jako pierwsza i rozwijała się najszybciej.
   

  więcej
 • J. Kurski: Polska była krajem upokarzającej biedy. Z tego bagna wyciągnął nas Leszek Balcerowicz, Gazeta Wyborcza

  J. Kurski: Polska była krajem upokarzającej biedy. Z tego bagna wyciągnął nas Leszek Balcerowicz, Gazeta Wyborcza | 2020-01-02

  - Czytam w mediach społecznościowych głodne kawałki, że PRL dawała każdemu "mieszkanie i pracę" i że moje pokolenie na tym skorzystało. Jakoś nie zauważyłem. Ale skoro socjalizm był taki dobry i sprawiedliwy, to dlaczego z hukiem upadł? - mówi Jarosław Kurski.
   

  więcej
 • Plan Balcerowicza. 30 lat temu uchwalono reformę gospodarki, Radio ZET

  Plan Balcerowicza. 30 lat temu uchwalono reformę gospodarki, Radio ZET | 2020-01-02

  Minęły trzy dekady od przyjęcia przez Sejm tzw. planu Balcerowicza. - Jeśli mowa o strategii, to nie znalazłem kraju, który wprowadzałby reformy wolniej niż my i nie płaciłby za to wysokiej ceny - podkreślił Leszek Balcerowicz, twórca planu, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".   

  więcej
 • A. Bratkowski: Transformacja, czyli drugi cud nad Wisłą, Rzeczpospolita

  A. Bratkowski: "Transformacja, czyli drugi cud nad Wisłą", Rzeczpospolita | 2020-01-01

  Spadek konsumpcji w pierwszym roku planu Balcerowicza był mniejszy niż jej skumulowany spadek w latach 1981–1982. W 1991 r. konsumpcja zaczęła rosnąć, a jej najwyższy poziom z czasów PRL został osiągnięty zaledwie rok później.

  więcej
 • W. Orłowski: W momencie wprowadzania planu Balcerowicza,popierała go ponad połowa Polaków, Rzeczpospolita

  W. Orłowski: W momencie wprowadzania planu Balcerowicza,popierała go ponad połowa Polaków, Rzeczpospolita | 2020-01-01

  Równo 30 lat temu Polacy zetknęli się z nową rzeczywistością. Sklepy same ustalały ceny towarów, złote można było swobodnie wymieniać na dolary, deficytowe przedsiębiorstwa nie mogły liczyć na budżetowe dotacje, a każdy, kto miał pomysł na biznes, mógł go realizować bez obaw, że naraża się organom państwa.
   

  więcej

Wspierają nas