-
Aleksander Łaszek o PPK: Jestem przeciwny tworzeniu kolejnych zapisów w Konstytucji RP, Super Express | 2019-11-20
więcejW podobnym tonie wypowiedział się dla superbiz.pl główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Aleksander Łaszek. Ekspert jest przeciwny tworzeniu kolejnych zapisów w Konstytucji RP.
- Premier Morawiecki w expose przyznał, że ustawy w Polsce wiele nie znaczą. Bo przecież w ustawie o PPK jest wprost napisane, że są to środki prywatne ("2. Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK, z zastrzeżeniem art. 105"). Założenie, że ustawa to za mało jest bardzo niebezpieczne; gdyby przyjąć ten sposób myślenia można by było dojść do wniosku, że tylko te instrumenty, które zostaną wpisane do konstytucji są bezpieczne. Zamiast mnożyć zapisy w konstytucji, kolejne rządy powinny bardziej szanować prawo, z czym rząd PiS miał problemy.
-
"Dość kar za uczciwość". Agata Stremecka opisuje, jak rząd PiS uderza w ludzi pracy, NaTemat.pl | 2019-10-11
więcejAgata Stremecka: To nie jest tekst o mnie. Ale moja refleksja po 30 latach wolności, którą to rocznicę w tym roku świętujemy. Polska zmieniła się w tym czasie nie do poznania. Dokonaliśmy największego skoku ze wszystkich państw startujących z naszego poziomu. Ale dziś w 2019 roku ciągle jesteśmy siódmym najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Ten fakt nie zmieni się za sprawą rządowych nakazów, nowych regulacji czy transferów socjalnych.
-
FOR przyjrzał się programom wyborczym partii, Gazeta Wyborcza | 2019-10-08
więcejFOR przyjrzał się programom wyborczym partii politycznych i zawyrokował: to Koalicja Obywatelska (KO) proponuje najszerszy pakiet zachęt dla osób pracujących, PiS i Lewica z kolei usiłują administracyjnie wymusić wzrost płac przez skokowe podnoszenie płacy minimalnej. Wreszcie gani Konfederację Janusza Korwin-Mikkego, która proponuje "nierealistyczne obniżki podatków", które kosztowałyby budżet 250 mld zł. Skąd wziąć takie pieniądze? Tego Konfederacja nie wyjaśnia.
-
Aleksander Łaszek: Trwałość poprawy ściągalności podatków zweryfikuje pierwsze spowolnienie gospodarcze, Forbes Polska | 2019-09-26
więcejZdaniem NIK jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy osiągnięta poprawa ściągalności VAT będzie trwała.
– Poprawa ściągalności podatków jest faktem, ale jej trwałość zweryfikuje pierwsze spowolnienie gospodarcze – uważa dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodaje:
– Załamanie wzrostu inwestycji prywatnych za rządów PiS wskazuje, że fiskus może ciąć za ostro. Ostatnio z tymi inwestycjami jest lepiej, ale i tak w relacji do PKB są niższe niż kilka lat temu. Tymczasem staliśmy się jednym z liderów wzrostu konsumpcji w UE; to nie jest dobry prognostyk na dłuższą metę.
-
Rafał Trzeciakowski o płacy minimalnej, Radio TOK FM | 2019-09-11
więcejPodwyżka płacy minimalnej to powód do radości czy niepokoju? W studiu Rafał Trzeciakowski.
-
Aleksander Łaszek: Samozatrudnienie stało się bardziej opłacalne niż etat nawet przy niskich wynagrodzeniach, Rzeczpospolita | 2019-08-25
więcej– Ciekawe, że rząd stara się jedną ręką promować pracę na etat, a jednocześnie drugą – samozatrudnienie, dlatego jego atrakcyjność nie spada – uważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
FOR punktuje rządowe plany deglomeracji, Portal Samorządowy | 2019-08-13
więcejIstnieje zagrożenie, że politycy Prawa i Sprawiedliwości, a w przyszłości innych partii, będą rozdzielać urzędy według klucza politycznego - alarmuje Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) w najnowszym raporcie na temat rządowych planów deglomeracji. Wicepremier Jarosław Gowin proponuje rozlokowanie w małych miastach części instytucji państwowych. Z kolei minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński uważa, że "każde ministerstwo w innym mieście" to zły pomysł.
-
Aleksander Łaszek: Nie sądzę, by propozycje PiS poprawiły stopę zatrudnienia wśród młodych, Rzeczpospolita | 2019-08-11
więcej– Jeśli chodzi o stopę zatrudnienia młodych, istnieje pole do poprawy, ale nie sądzę, by propozycje takie jak zerowy PIT dla tej grupy wiekowej czy zmiany w systemie edukacji, jakie wprowadził rząd PiS, przyczyniły się do takich zmian – komentuje Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.
-
FOR: Polska, zamiast liberalizować, utrudnia zasady przyznawania obywatelstwa czy stałego pobytu, OKO.Press | 2019-08-09
więcejRząd ułatwił co prawda obywatelom niektórych państw podejmowanie krótkoterminowej pracy, głównie sezonowej, ale utrudnia wiązanie z Polską przyszłości. Z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że podczas gdy większość państw europejskich liberalizuje zasady przyznawania obywatelstwa czy stałego pobytu, Polska je utrudnia.
-
Aleksander Łaszek: Podatnicy zapłacą więcej, tym razem nie podatków, a składek, Business Insider Polska | 2019-08-08
więcej- Składki obok podatków są drugim najważniejszym źródłem dochodów państwa. W 2018 roku dochody podatkowe wyniosły 21,9 proc. PKB (464 mld zł), a ze składek 14,1 proc. PKB (299 mld zł). Patrząc na wieloletni plan konwergencji rząd zakłada, że wpływy podatkowe w 2019 i 2020 utrzymają się na tym samym poziomie 22,5 proc. PKB, rosnąć natomiast mają wpływy ze składek, które według założeń rządowych w 2019 wyniosą 14,5 proc. PKB a w 2020 15 proc. PKB. W praktyce oznacza to, że podatnicy zapłacą więcej, tym razem nie podatków, a składek – wskazuje Aleksander Łaszek główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju