"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Komunikaty

 • Komunikat 2/2018: Jak Sejm ukrywa podpisy poparcia do nowej KRS

  Komunikat 2/2018: Jak Sejm ukrywa podpisy poparcia do nowej KRS | 2018-02-22

  W rzeczywistości tylko dwa urzędy w Polsce – Kancelaria Sejmu i Ministerstwo Sprawiedliwości – wiedzą, kto zgłosił kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, oraz że zgłoszenia te są prawidłowe. Kancelaria Sejmu, jak do tej pory, nie udostępniła list z podpisami poparcia dla sędziów ubiegających się o członkostwo w Radzie. Sejmowi urzędnicy przedłużyli termin na odpowiedź na nasz wniosek o przesłanie list poparcia do marca, czyli już po wyborze przez Sejm członków nowej KRS, zaplanowanym na koniec lutego.

  więcej
 • Komunikat 1/2018: Kolejna nacjonalizacja – tym razem kosztem pacjenta. Kolejna wojna PiS – tym razem z Danią

  Komunikat 1/2018: Kolejna nacjonalizacja – tym razem kosztem pacjenta. Kolejna wojna PiS – tym razem z Danią | 2018-02-07

  Dla Prawa i Sprawiedliwości każda – faktyczna bądź pozorna – bolączka trapiąca polskie społeczeństwo stanowi pretekst do tego, by zwiększać upolitycznienie gospodarki. W 2013 roku, czyli jeszcze przed dojściem PiS do władzy, Polska pod względem zakresu własności państwowej wyprzedzała inne kraje OECD i Unii Europejskiej. W ostatnim czasie nie zrobiono jednak nic, by zmniejszyć ingerencję polityków w gospodarkę. Wręcz przeciwnie, jesteśmy świadkami wciąż to nowych kroków w kierunku dalszego upaństwawiania przedsiębiorstw. Po Pekao i elektrowniach przyszła kolej na ratownictwo medyczne – projekt zakłada wykluczenie z systemu opieki zdrowotnej prywatnych podmiotów świadczących tego rodzaju usługi.

  więcej
 • Komunikat 26/2017: Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym – krocząca niekonstytucyjność. Zestawienie zmian

  Komunikat 26/2017: Prezydencka ustawa o Sądzie Najwyższym – krocząca niekonstytucyjność. Zestawienie zmian | 2017-12-19

  Podobnie jak w przypadku ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym nadal zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

  Przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów Izby Wojskowej i tych, którzy ukończyli 65. rok życia (o ile prezydent nie wyrazi zgody na dalsze orzekanie), usunięcie w takim samym trybie Pierwszego Prezesa SN, mimo konstytucyjnej 6-letniej kadencji, czy powołanie Izby Dyscyplinarnej wyposażonej w autonomię pozwalającą uznać ją za odrębny sąd – to najbardziej jaskrawe przypadki propozycji niezgodnych z ‍konstytucją. W rzeczywistości projekt prezydenta – co do skutków – nie różni się wiele od tego, autorstwa posłów PiS, a zawetowanego w lipcu 2017 r.

  więcej
 • Komunikat 25/2017: Prezydencka ustawa o KRS – inna treść, taki sam zły skutek. Zestawienie zmian

  Komunikat 25/2017: Prezydencka ustawa o KRS – inna treść, taki sam zły skutek. Zestawienie zmian | 2017-12-19

  Prezydenckie weto do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS i zapowiedź wniesienia własnego projektu zakończyło pierwszą falę protestów przeciwko zawłaszczeniu wymiaru sprawiedliwości przez większość rządzącą. Uchwalona w piątek ustawa zawiera nie mniej niebezpieczny, a w rzeczywistości identyczny w skutku mechanizm niekonstytucyjnego wyboru sędziów do KRS przez Sejm, którego głównym beneficjentem będzie partia rządząca.

  więcej
 • Komentarz FOR: Kolejne bezpodstawne zarzuty Wójcika

  Komentarz FOR: Kolejne bezpodstawne zarzuty Wójcika | 2017-12-04

  Piotr Wójcik w artykule pt. „Alternatywna rzeczywistość ludzi Balcerowicza” w „Gazecie Polskiej Codziennie” z 23.11.2017 zarzucił FOR manipulację w komunikacie 21/2017 pt. „PiS zadłuża Polskę najszybciej w UE”. Odpowiedzieliśmy na zarzuty w komentarzu „Wójcik szuka błędu tam, gdzie go nie ma”, ale Wójcik ponowił swoje zarzuty w artykule pt. „Matematycznie poprawna manipulacja” z 30.11.2017. W dalszym ciągu uznajemy wspomniane zarzuty za bezpodstawne.
  więcej
 • Komentarz FOR: Wójcik szuka błędu tam, gdzie go nie ma

  Komentarz FOR: Wójcik szuka błędu tam, gdzie go nie ma | 2017-11-28

  Piotr Wójcik w artykule pt. „Alternatywna rzeczywistość ludzi Balcerowicza” w „Gazecie Polskiej Codziennie” z 23.11.2017 kwestionuje liczby dot. długu publicznego i skutków obniżenia wieku emerytalnego podane przez FOR w komunikacie 21/2017 pt. „PiS zadłuża Polskę najszybciej w UE”, zarzucając FOR „nieprawdy i manipulacje”. Zarzuty te wynikają z niewiedzy Wójcika i błędnej interpretacji naszego tekstu – tym samym są bezpodstawne.
  więcej
 • Komunikat 24/2017: Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS: dalsze dokręcanie śruby podatkowej i cios w innowacyjność

  Komunikat 24/2017: Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS: dalsze dokręcanie śruby podatkowej i cios w innowacyjność | 2017-11-28

  Rządowym deklaracjom o dobrym stanie finansów publicznych towarzyszy intensywne szukanie dodatkowych pieniędzy w kieszeni podatnika, czego najnowszym przykładem są postępujące prace nad zniesieniem limitu 30-krotności składek ZUS. W efekcie proponowanych zmian już przy zarobkach ok. 6 tys. zł netto miesięcznie każda kolejna złotówka wypłacona przez pracodawcę będzie obłożona aż 52 groszami podatków

  więcej
 • Komunikat 23/2017: Uchwalony zakaz handlu w niedziele to ograniczenie wolności wyboru, szkody dla gospodarki i bubel legislacyjny
 • Komunikat 22/2017: Hasła PiS: fakty a mity

  Komunikat 22/2017: Hasła PiS: fakty a mity | 2017-11-17

  Dwa lata rządu Prawa i Sprawiedliwości to bezprecedensowy atak na polskie instytucje państwa prawa. W sferze gospodarczej natomiast rząd postępuje tak, aby rosło to, co powinno spadać – dług publiczny, a spadało to, co powinno rosnąć – siła sektora prywatnego.

  więcej
 • Komunikat 21/2017: PiS zadłuża Polskę najszybciej w UE

  Komunikat 21/2017: PiS zadłuża Polskę najszybciej w UE | 2017-11-17

  Dwa lata rządu Prawa i Sprawiedliwości to bezprecedensowy atak na polskie instytucje państwa prawa. W sferze gospodarczej natomiast rząd postępuje tak, aby rosło to, co powinno spadać – dług publiczny, a spadało to, co powinno rosnąć – siła sektora prywatnego. Wszystko to sprawia, że Polska znalazła się na niebezpiecznym zakręcie swojej historii, a perspektywy gospodarcze naszego kraju zaczynają rysować się w ciemnych barwach, zwłaszcza w przypadku pogorszenia światowej koniunktury.

  więcej