"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Blog FOR

 • Blog FOR: Organizacje wolnościowe wspierające rozwój, Świat Wolności

  Blog FOR: Organizacje wolnościowe wspierające rozwój, Świat Wolności | 2019-11-27

  W tym odcinku cyklu „Świat Wolności”, dotyczącego działalności wolnościowych organizacji pozarządowych na świecie, możecie przeczytać o wielu sukcesach. Warto się z nimi zapoznać, bo sukcesy innych przypominają, że są one możliwe również w Polsce. Nie ma co narzekać i mówić, że się nie da. Wiele organizacji z całego świata pokazuje właśnie, że się da.

  więcej
 • Blog FOR: Początek końca „żółtej rewolucji”?

  Blog FOR: Początek końca „żółtej rewolucji”? | 2019-08-26

  Gdy w listopadzie 2018 roku na francuskie ulice wyszło blisko 290 tys. ludzi, opinia publiczna ogłaszała rozpoczęcie nowej francuskiej rewolucji. Jednak od pewnego czasu ruch „żółtych kamizelek” kojarzy się wyłącznie z agresją i wandalizmem. Dwudziesty szósty akt manifestacji zgromadził już tylko 18 600 ludzi w całej Francji. Czy możemy zatem zaryzykować tezę, że gilets jaunes utraciły poparcie i mandat społeczeństwa?

  Tekst Kamila Dąbrówki, stażysty FOR

  więcej
 • Blog FOR: W Polsce nadal nadużywamy tymczasowych aresztowań – o raporcie HFPCz

  Blog FOR: W Polsce nadal nadużywamy tymczasowych aresztowań – o raporcie HFPCz | 2019-08-21

  Ponad 10 lat temu, 3 lutego 2009 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) wydał wyrok w sprawie Kauczor przeciwko Polsce, w którym stwierdził, że nadużywanie stosowania aresztu tymczasowego w Polsce ma charakter problemu strukturalnego. Ostatnie lata pokazują, że problem nadal istnieje, a stosowanie środków zapobiegawczych w postaci aresztów tymczasowych jest nadużywane przez organy ścigania. Chociaż do 2015 roku wszystko wskazywało na to, że sytuacja ulega poprawie, to rok 2016 był początkiem powrotu do stanu sprzed 10 lat.

  więcej
 • Blog FOR: Nie taki wolny handel wewnątrz Kanady

  Blog FOR: Nie taki wolny handel wewnątrz Kanady | 2019-08-16

  Sporo uwagi przyciągała swego czasu umowa handlowa CETA, pomiędzy UE i Kanadą. Odpowiedzi na wiele popularnych mitów na jej temat znaleźć można w artykule „Czy polskiego rolnika zjedzą zmutowane kanadyjskie korporacyjne kurczaki – czyli 33 pytania i odpowiedzi na temat CETA i wolnego handlu”. Także zawarte pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem porozumienie NAFTA regularnie pojawiało się w debacie publicznej, szczególnie w związku z ostrymi atakami Donalda Trumpa. Prezydent USA nazwał je „najgorszą umową handlową jaką kiedykolwiek zawarto”, choć jak wyjaśnia Daniel J. Ikenson, nowa umowa USCMA (tzw. NAFTA 2.0) to „najlepsza kiedykolwiek wynegocjowana umowa handlowa (poza wszystkimi dotychczasowymi)”.

  więcej
 • Blog FOR: Legal “fact-checking” w czasach społeczeństwa informacyjnego

  Blog FOR: Legal “fact-checking” w czasach społeczeństwa informacyjnego | 2019-07-25

  W czasach szybkiego rozwoju nowych technologii, powszechnego dostępu do środków masowego przekazu oraz wciąż zwiększającego się udziału mediów społecznościowych w naszej codzienności, przepływ informacji przybiera nowe nieznane dotychczas formy i tempo.  W dobie społeczeństwa informacyjnego jedna wiadomość czy szybko rozprzestrzeniony nagłówek mogą mieć duży wpływ na całe społeczeństwa i stać się źródłem manipulacji.

  więcej
 • Blog FOR: Afrykańska droga ku wolnemu handlowi

  Blog FOR: Afrykańska droga ku wolnemu handlowi | 2019-07-23

  W czasach gdy amerykańsko-chińska wojna handlowa trwa na dobre, a konflikty o handel na linii UE-USA spędzają sen z powiek rządzącym i przedsiębiorcom, kraje Afryki postanowiły zrobić krok w przeciwnym kierunku. Członkowie Unii Afrykańskiej (UA) podpisali porozumienie ustanawiające Afrykańską Kontynentalną Strefę Wolnego Handlu (AfCFTA).

  więcej
 • Blog FOR: Nagrody za pracę na rzecz wolności, Świat Wolności

  Blog FOR: Nagrody za pracę na rzecz wolności, Świat Wolności | 2019-07-04

  Warto doceniać wyróżniające się organizacje wolnościowe i ludzi z tych organizacji. Jednym ze sposobów są nagrody, które przyznają m.in. Atlas Network i America’s Future Foundation, o których przeczytacie w najnowszym odcinku z cyklu „Świat Wolności”. Tym razem odwiedzimy m.in. Indie, Grecję, Serbię i kontynent afrykański, od którego zaczniemy przegląd najciekawszych działań organizacji wolnościowych, o których mogliśmy usłyszeć i przeczytać w maju.

  więcej
 • Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności

  Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności | 2019-06-24

  W ramach kolejnego odcinka „Świata Wolności” Marek Tatała skupia się na wydarzeniach, o których było głośno w świecie wolnościowych organizacji pozarządowych, przede wszystkim w kwietniu. Konferencje, indeksy, przydatne narzędzia online, sukcesy legislacyjne czy ciekawe analizy to tylko niektóre z wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę. Skoro udaje się w innych krajach, to dlaczego ma nie udać się w Polsce? 

  więcej
 • Blog FOR: Głos w sprawie kultury obyczajów

  Blog FOR: Głos w sprawie kultury obyczajów | 2019-05-22

  - W styczniu br. zabrałem głos na Forum Flint Area Public Affairs na temat „Kultury obyczajów w dobie mediów społecznościowych”. Wśród pozostałych panelistów znalazł się m.in. profesor Uniwersytetu Michigan-Flint, ekspert ds. mediów społecznościowych i przedstawiciel Partii Demokratycznej - pisze Michael J. Reitz, wiceprezes Mackinac Center for Public Policy.

  więcej
 • Blog FOR: Organizacje wolnościowe przeciw ubóstwu i za otwartym rynkiem, Świat Wolności

  Blog FOR: Organizacje wolnościowe przeciw ubóstwu i za otwartym rynkiem, Świat Wolności | 2019-05-06

  - W kolejnym odcinku z cyklu „Świat Wolności” chciałbym przedstawić przykłady inspirujących działań organizacji wolnościowych z całego świata, o których było głośno w lutym i marcu br. Są tacy, które twierdzą, że działania organizacji pozarządowych nie mają sensu i że nic się nie da zmienić. To nieprawda. Wiele przykładów ze świata pokazuje, że realne dobre zmiany w kierunku większego poziomu wolności, a co za tym idzie poprawy sytuacji materialnej osób z tej wolności korzystających, są jak najbardziej możliwe - pisze Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR.

  więcej