"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Blog FOR

 • Blog FOR: Legal “fact-checking” w czasach społeczeństwa informacyjnego

  Blog FOR: Legal “fact-checking” w czasach społeczeństwa informacyjnego | 2019-07-25

  W czasach szybkiego rozwoju nowych technologii, powszechnego dostępu do środków masowego przekazu oraz wciąż zwiększającego się udziału mediów społecznościowych w naszej codzienności, przepływ informacji przybiera nowe nieznane dotychczas formy i tempo.  W dobie społeczeństwa informacyjnego jedna wiadomość czy szybko rozprzestrzeniony nagłówek mogą mieć duży wpływ na całe społeczeństwa i stać się źródłem manipulacji.

  więcej
 • Blog FOR: Afrykańska droga ku wolnemu handlowi

  Blog FOR: Afrykańska droga ku wolnemu handlowi | 2019-07-23

  W czasach gdy amerykańsko-chińska wojna handlowa trwa na dobre, a konflikty o handel na linii UE-USA spędzają sen z powiek rządzącym i przedsiębiorcom, kraje Afryki postanowiły zrobić krok w przeciwnym kierunku. Członkowie Unii Afrykańskiej (UA) podpisali porozumienie ustanawiające Afrykańską Kontynentalną Strefę Wolnego Handlu (AfCFTA).

  więcej
 • Blog FOR: Nagrody za pracę na rzecz wolności, Świat Wolności

  Blog FOR: Nagrody za pracę na rzecz wolności, Świat Wolności | 2019-07-04

  Warto doceniać wyróżniające się organizacje wolnościowe i ludzi z tych organizacji. Jednym ze sposobów są nagrody, które przyznają m.in. Atlas Network i America’s Future Foundation, o których przeczytacie w najnowszym odcinku z cyklu „Świat Wolności”. Tym razem odwiedzimy m.in. Indie, Grecję, Serbię i kontynent afrykański, od którego zaczniemy przegląd najciekawszych działań organizacji wolnościowych, o których mogliśmy usłyszeć i przeczytać w maju.

  więcej
 • Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności

  Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności | 2019-06-24

  W ramach kolejnego odcinka „Świata Wolności” Marek Tatała skupia się na wydarzeniach, o których było głośno w świecie wolnościowych organizacji pozarządowych, przede wszystkim w kwietniu. Konferencje, indeksy, przydatne narzędzia online, sukcesy legislacyjne czy ciekawe analizy to tylko niektóre z wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę. Skoro udaje się w innych krajach, to dlaczego ma nie udać się w Polsce? 

  więcej
 • Blog FOR: Głos w sprawie kultury obyczajów

  Blog FOR: Głos w sprawie kultury obyczajów | 2019-05-22

  - W styczniu br. zabrałem głos na Forum Flint Area Public Affairs na temat „Kultury obyczajów w dobie mediów społecznościowych”. Wśród pozostałych panelistów znalazł się m.in. profesor Uniwersytetu Michigan-Flint, ekspert ds. mediów społecznościowych i przedstawiciel Partii Demokratycznej - pisze Michael J. Reitz, wiceprezes Mackinac Center for Public Policy.

  więcej
 • Blog FOR: Organizacje wolnościowe przeciw ubóstwu i za otwartym rynkiem, Świat Wolności

  Blog FOR: Organizacje wolnościowe przeciw ubóstwu i za otwartym rynkiem, Świat Wolności | 2019-05-06

  - W kolejnym odcinku z cyklu „Świat Wolności” chciałbym przedstawić przykłady inspirujących działań organizacji wolnościowych z całego świata, o których było głośno w lutym i marcu br. Są tacy, które twierdzą, że działania organizacji pozarządowych nie mają sensu i że nic się nie da zmienić. To nieprawda. Wiele przykładów ze świata pokazuje, że realne dobre zmiany w kierunku większego poziomu wolności, a co za tym idzie poprawy sytuacji materialnej osób z tej wolności korzystających, są jak najbardziej możliwe - pisze Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR.

  więcej
 • Blog FOR: Konsument, student, osoba najuboższa – batalie o ich wolność, Świat Wolności

  Blog FOR: Konsument, student, osoba najuboższa – batalie o ich wolność, Świat Wolności | 2019-02-06

  Początek 2019 r. przyniósł nowe aktywności w organizacjach wolnościowych na całym świecie, które wiceprezes zarządu FOR, Marek Tatała, przypomina i podsumowuje w ramach cyklu „Świat Wolności”, korzystając głównie ze styczniowych materiałów opublikowanych przez zrzeszającą ponad 450 organizacji tego rodzaju sieć Atlas Network. Dlaczego warto czytać o działaniach innych? To przede wszystkim ważne źródło inspiracji, motywacji i pomysłów.

  więcej
 • Blog FOR: Tańszy ryż i podpaski, jawność budżetu i wolność religijna – organizacje wolnościowe w działaniu, Świat Wolności

  Blog FOR: Tańszy ryż i podpaski, jawność budżetu i wolność religijna – organizacje wolnościowe w działaniu, Świat Wolności | 2018-12-31

  - W ostatnim w tym roku artykule z cyklu „Świat Wolności” przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom w wolnościowych organizacjach, w ostatnim kwartale 2018 r. Każdy przegląd, który przygotowuję przypomina mi, jak szerokie spektrum tematów jest ważne dla ruchu wolnościowego i jak wiele mniejszych i większych sukcesów udaje się osiągać - pisze wiceprezes zarządu FOR w swoim najnowszym artykule na Blogu FOR.

  więcej
 • Blog FOR: Nie rozumiem państwa!

  Blog FOR: Nie rozumiem państwa! | 2018-12-10

  Rok 2015. Podchodząc do samochodu widzę kawałek folii, a w niej papierek. Nie, nie jest to znana wszystkim bywalcom Śródmieścia reklama pewnych przybytków. Zamiast Fantazyjnej Samanty na folii widnieje warszawska Syrenka, więc zaciekawiony oficjalnością łapczywie otwieram folię i zaczynam czytać: „Mandat Karny”, czyli jednak nic dobrego...

  więcej
 • Blog FOR: Żarówki i żar polaryzacji [z komentarzem L. Balcerowicza]

  Blog FOR: Żarówki i żar polaryzacji
  [z komentarzem L. Balcerowicza] | 2018-11-16

  Polaryzacja polskiego społeczeństwa i związana z nią nieodparta pokusa używania narracyjnych „gotowców” sprawia, że wiele osób nie jest w stanie dopuścić do siebie myśli, że osoba z „przeciwnej strony” też może czasem mieć rację. Może, ponieważ tak samo jak nikt nie jest wszechwiedzący, tak też nikt nie może mylić się w stu procentach.

  więcej