"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Blog FOR

 • Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności

  Blog FOR: Nieudane polityki państwa i rozwój dzięki wolności, Świat Wolności | 2019-06-24

  W ramach kolejnego odcinka „Świata Wolności” Marek Tatała skupia się na wydarzeniach, o których było głośno w świecie wolnościowych organizacji pozarządowych, przede wszystkim w kwietniu. Konferencje, indeksy, przydatne narzędzia online, sukcesy legislacyjne czy ciekawe analizy to tylko niektóre z wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę. Skoro udaje się w innych krajach, to dlaczego ma nie udać się w Polsce? 

  więcej
 • Blog FOR: Głos w sprawie kultury obyczajów

  Blog FOR: Głos w sprawie kultury obyczajów | 2019-05-22

  - W styczniu br. zabrałem głos na Forum Flint Area Public Affairs na temat „Kultury obyczajów w dobie mediów społecznościowych”. Wśród pozostałych panelistów znalazł się m.in. profesor Uniwersytetu Michigan-Flint, ekspert ds. mediów społecznościowych i przedstawiciel Partii Demokratycznej - pisze Michael J. Reitz, wiceprezes Mackinac Center for Public Policy.

  więcej
 • Blog FOR: Organizacje wolnościowe przeciw ubóstwu i za otwartym rynkiem, Świat Wolności

  Blog FOR: Organizacje wolnościowe przeciw ubóstwu i za otwartym rynkiem, Świat Wolności | 2019-05-06

  - W kolejnym odcinku z cyklu „Świat Wolności” chciałbym przedstawić przykłady inspirujących działań organizacji wolnościowych z całego świata, o których było głośno w lutym i marcu br. Są tacy, które twierdzą, że działania organizacji pozarządowych nie mają sensu i że nic się nie da zmienić. To nieprawda. Wiele przykładów ze świata pokazuje, że realne dobre zmiany w kierunku większego poziomu wolności, a co za tym idzie poprawy sytuacji materialnej osób z tej wolności korzystających, są jak najbardziej możliwe - pisze Marek Tatała, wiceprezes zarządu FOR.

  więcej
 • Blog FOR: Konsument, student, osoba najuboższa – batalie o ich wolność, Świat Wolności

  Blog FOR: Konsument, student, osoba najuboższa – batalie o ich wolność, Świat Wolności | 2019-02-06

  Początek 2019 r. przyniósł nowe aktywności w organizacjach wolnościowych na całym świecie, które wiceprezes zarządu FOR, Marek Tatała, przypomina i podsumowuje w ramach cyklu „Świat Wolności”, korzystając głównie ze styczniowych materiałów opublikowanych przez zrzeszającą ponad 450 organizacji tego rodzaju sieć Atlas Network. Dlaczego warto czytać o działaniach innych? To przede wszystkim ważne źródło inspiracji, motywacji i pomysłów.

  więcej
 • Blog FOR: Tańszy ryż i podpaski, jawność budżetu i wolność religijna – organizacje wolnościowe w działaniu, Świat Wolności

  Blog FOR: Tańszy ryż i podpaski, jawność budżetu i wolność religijna – organizacje wolnościowe w działaniu, Świat Wolności | 2018-12-31

  - W ostatnim w tym roku artykule z cyklu „Świat Wolności” przyjrzyjmy się najważniejszym wydarzeniom w wolnościowych organizacjach, w ostatnim kwartale 2018 r. Każdy przegląd, który przygotowuję przypomina mi, jak szerokie spektrum tematów jest ważne dla ruchu wolnościowego i jak wiele mniejszych i większych sukcesów udaje się osiągać - pisze wiceprezes zarządu FOR w swoim najnowszym artykule na Blogu FOR.

  więcej
 • Blog FOR: Nie rozumiem państwa!

  Blog FOR: Nie rozumiem państwa! | 2018-12-10

  Rok 2015. Podchodząc do samochodu widzę kawałek folii, a w niej papierek. Nie, nie jest to znana wszystkim bywalcom Śródmieścia reklama pewnych przybytków. Zamiast Fantazyjnej Samanty na folii widnieje warszawska Syrenka, więc zaciekawiony oficjalnością łapczywie otwieram folię i zaczynam czytać: „Mandat Karny”, czyli jednak nic dobrego...

  więcej
 • Blog FOR: Żarówki i żar polaryzacji [z komentarzem L. Balcerowicza]

  Blog FOR: Żarówki i żar polaryzacji
  [z komentarzem L. Balcerowicza] | 2018-11-16

  Polaryzacja polskiego społeczeństwa i związana z nią nieodparta pokusa używania narracyjnych „gotowców” sprawia, że wiele osób nie jest w stanie dopuścić do siebie myśli, że osoba z „przeciwnej strony” też może czasem mieć rację. Może, ponieważ tak samo jak nikt nie jest wszechwiedzący, tak też nikt nie może mylić się w stu procentach.

  więcej
 • Blog FOR: Zakaz stosowania plastiku jednorazowego użytku to przykład zwycięstwa dobrych intencji nad rozsądkiem

  Blog FOR: Zakaz stosowania plastiku jednorazowego użytku to przykład zwycięstwa dobrych intencji nad rozsądkiem | 2018-10-31

  Propozycja obecnie rozważana przez Parlament Europejski zakazuje sprzedaży produktów do jednorazowego użytku, wykonanych z tworzyw sztucznych, od patyczków kosmetycznych po słomki. Od państw członkowskich oczekuje się zwiększenia wysiłków w zbiórce zużytych jednorazowych butelek po napojach tak, by do 2025 r. objęła 90% z nich. Koszty programu mają być finansowane przez przedsiębiorstwa, które mają również płacić za nowe programy gospodarki odpadami i projekty oczyszczania.

  więcej
 • Blog FOR: Polityka miłości PiS | Wypowiedzi polityków i publicystów po wyborach samorządowych

  Blog FOR: Polityka miłości PiS | Wypowiedzi polityków i publicystów po wyborach samorządowych | 2018-10-25

  „Warszawiacy tak wybrali, a my zawsze szanujemy przecież wybory demokratyczne” – tak Stanisław Piotrowicz, poseł PiS, podsumował wyniki niedawnych wyborów samorządowych w Warszawie. Słowa posła Piotrowicza, podobnie jak inne wypowiedzi kierownictwa PiS, miały pokazać Polakom „umiarkowaną” twarz partii i – być może – stać się przeciwwagą do ostrych słów opozycji, która nie kryje swojego oburzenia wobec łamania praworządności w Polsce.

  więcej
 • Blog FOR: Najskuteczniejsze organizacje wolnościowe

  Blog FOR: Najskuteczniejsze organizacje wolnościowe | 2018-10-24

  Biurokracja i wydatki publiczne, ale też przejrzystość, prawo karne czy więziennictwo. To tylko wybrane tematy, którymi zajmują się organizacje, które w swojej misji wpisane mają wsparcie i obronę klasycznie liberalnych wartości, podobnie jak Fundacja FOR. We wrześniu poznaliśmy też więcej informacji na temat nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie wolnościowych organizacji pozarządowych.

  więcej