"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Blog FOR

  • Polski Ład czyli chaos na kółkach

    Polski Ład czyli chaos na kółkach | 2022-01-14

    To co zafundował nam rząd, czyli ogromne zmiany w systemie podatkowym, liczne „nowatorskie rozwiązania”, niespotykane na świecie wzory, możemy porównać do zmiany ruchu z prawostronnego na lewostronny. Rząd w trybie ekspresowym postanowił zmienić nam ruch na lewostronny, tak jak w Wielkiej Brytanii. Oczywiście cały czas mamy samochody z kierownicą po lewej stronie, w wielu miejscach nie zdążono wymienić znaków. Ponadto wszyscy jesteśmy od lat przyzwyczajeni do ruchu prawostronnego. A rząd bez żadnych konsultacji i przygotowań powiedział: od 1 stycznia jeździmy po lewej stronie.​

    więcej
  • Ulga dla „klasy prezydenckiej” rośnie, samotni rodzice tracą. Kolejna wpadka PiS czy ulga dla swoich?

    Ulga dla „klasy prezydenckiej” rośnie, samotni rodzice tracą. Kolejna wpadka PiS czy ulga dla swoich? | 2022-01-13

    Na ostatniej prostej, już w trakcie procedowania ustaw podatkowych Polskiego Ładu, w Sejmie pojawiła się dosyć kuriozalna wrzutka. PiS zgłosił poprawkę, która mocno ogranicza ulgę rodzinną w podatku PIT, ale tylko dla samotnych rodziców wychowujących dzieci. Podczas gdy identyczna ulga rodzinna dla małżeństw rośnie wielokrotnie. Zróżnicowanie tych ulg jest mocno kontrowersyjne.​

    więcej
  • Mieszkaniowy mit PRL

    Mieszkaniowy mit PRL | 2021-10-19

    Chyba największym fakenewsem na temat czasów realnego socjalizmu, na jaki nabierają się polscy „intelektualiści” jest gospodarka mieszkaniowa PRL-u, której korbuzjerowskie założenia i propagandowy rozmach zdają się działać na ich mózgi lepiej niż kolejny artykuł Krytyki Politycznej. Pogląd, że w PRL budowało się więcej mieszkań, przewija się w każdej dyskusji na temat sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce, a także w wielu innych. Podobnie często pojawia się teza, jakoby w czasach słusznie minionego ustroju mieszkania były bardziej komfortowe.

     

    więcej
  • Rekordy Prezesa UOKiK – dlaczego warto rozmawiać o urzędach regulacyjnych?

    Rekordy Prezesa UOKiK – dlaczego warto rozmawiać o urzędach regulacyjnych? | 2021-10-11

    Ostatnie dwa lata były dla Prezesa UOKiK rekordowe –pod kątem zarówno wysokości kar, ich sumy, jak i liczby odwołań sądowych od jego decyzji. Jak rozwija się polski organ antymonopolowy? I dlaczego to temat wykraczający poza dyskusję o specjalistycznych przepisach?​

    więcej
  • Strategia energetyczna Polski na najbliższe 30 lat zdezaktualizowała się po miesiącu

    Strategia energetyczna Polski na najbliższe 30 lat zdezaktualizowała się po miesiącu | 2021-08-26

    Jak to możliwe, że opracowany przez zespół rządowych ekspertów dokument określający politykę energetyczną tak szybko stracił znaczenie? Można powiedzieć, że po raz kolejny zadziałał tutaj optymizm połączony z brawurą. Plan polskiej polityki energetycznej był bowiem chybiony już przy samych fundamentach.

    więcej
  • Przejrzystość? 6xNIE Patkowskiego

    Przejrzystość? 6xNIE Patkowskiego | 2021-08-10

    Był środkowy palec Lichockiej. Teraz Ministerstwo Finansów neguje wszelkie poprawki Senatu zwiększające przejrzystość finansów publicznych.

    więcej
  • Kontrola konstytucyjności obostrzeń covidowych – jak robią to Niemcy?

    Kontrola konstytucyjności obostrzeń covidowych – jak robią to Niemcy? | 2021-08-04

    WPolsce Trybunał Konstytucyjny w czasie pandemii zasłynął przede wszystkim wyrokiem w sprawie przesłanki embriopatologicznej w tzw. ustawie antyaborcyjnej, czym doprowadził do masowych protestów społecznych. Nie odegrał jednak właściwie żadnej roli w zakresie badania proporcjonalności i legalności wprowadzanych przez rząd obostrzeń. Warto przyjrzeć się, jak kontrola konstytucyjności działała w czasie pandemii u naszych sąsiadów.

    więcej
  • Manipulacja czy mistyfikacja budżetowa Morawieckiego? Wychodzi na to, że to i to,  Prosto o finansach publicznych

    Manipulacja czy mistyfikacja budżetowa Morawieckiego? Wychodzi na to, że to i to, Prosto o finansach publicznych | 2021-07-23

    Premier podczas objazdu po Polsce chwali się naprawą finansów państwa, i to mimo kryzysu. W Radomsku mówił „(…) naprawa finansów publicznych (…) doprowadziła do tego, że po czerwcu, na półrocze, mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł (…)”. Słowa premiera to ewidentna manipulacja, bo budżet państwa to tylko część finansów publicznych.

    więcej
  • Prawda o polskiej transformacji [w odpowiedzi prof. G. Kołodce]

    Prawda o polskiej transformacji [w odpowiedzi prof. G. Kołodce] | 2021-07-16

    To prawda, że na początku lat 90. wystąpiła tzw. transformacyjna recesja. Jednak trudno obwiniać o to wprowadzone w Polsce reformy rynkowe, bo zjawisko to pojawiło się we wszystkich krajach bloku socjalistycznego i wynikało z ujawnienia błędów gospodarki centralnie planowanej.

    więcej
  • Inflacja a ubytki na metrażu

    Inflacja a ubytki na metrażu | 2021-07-13

    Przeprowadźmy pewną symulację. Załóżmy, że pod koniec 2015 roku gospodarstwo domowe podejmuje decyzję o tym, by odłożyć pieniądze na wkład własny potrzebny do zakupu mieszkania o powierzchni 60 m2. Ponieważ jego członkowie nie chcą płacić za ubezpieczenie niskiego wkładu, postanawiają, że chcą odłożyć dokładnie 20% ceny nowego mieszkania. W Warszawie musiałoby w czwartym kwartale 2015 roku mieć przeciętnie 89,5 tys. zł. Gdyby nasze gospodarstwo domowe odłożyło taką kwotę w rok, mogłoby nabyć mieszkanie o powierzchni nieco ponad 58 m2, w dwa lata – niecałe 57 m2, w trzy lata – 51,5 m2, a w cztery lata – 47 m2.

    więcej